06.10.2018
Logo

Nowy dramat Jarosława Świerszcza rodowitego chorzowianina został napisany z okazji 150 rocznicy nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. 6 października w Chorzowskim Centrum Kultury odbyło się pierwsze publiczne czytanie tekstu dramatu, w wykonaniu Barbary Lubos, Olgierda Łukaszewicza i Andrzeja Mastalerza.

Scena to wnętrze niewielkiego antykwariatu, a właściwie sklepu z „antykami” jakich jest kilka w tym mieście, w różnych jego dzielnicach; zazwyczaj smutnych i biednych. Wiele razy zastanawiałem się kim są ludzie otwierający takie przybytki. Miłośnikami sztuki? Handlarzami starzyzną z ambicjami? A może po prostu to kochają i nie mogliby żyć bez gromadzenia, wystawiania w gablotach, sprzedawania, wymieniania na inne najzwyklejszych i najdziwniejszych rzeczy; pokrytych kurzem, śniedzią, popękanych, zapomnianych, a przez tychże handlarzy jakimś cudem wskrzeszonych do życia i użytku. Czy to jest dobry interes? Bo ja wiem - pisze Ingmar Villqist. Tak zaczyna się opowiedziana przez niego historia...

Więcej tutaj: link

23.09.2018
Logo

W tegorocznej edycji Quebec City Film Festival w konkursie filmów krótkometrażowych filmy oceniało trzyosobowe jury w składzie: Charlotte Aubin, Iannicko N’Doua, Alexandre Isabelle, które zdecydowało się przyznać Grand Prix dokumentowi Proch w reżyserii Jakuba Radeja (zdj. Józefina Gocman, kier. prod. Krystyna Dobrzańska).

Założony w 2011 roku Québec City Film Festival (QCFF) jest organizacją charytatywną non-profit, która stara się oferować kinomanom duże wydarzenie filmowe podobne do innych kultowych międzynarodowych festiwali filmowych.

Od samego początku, co roku festiwal zaprezentował około 50 międzynarodowych filmów fabularnych i 120 filmów krótkometrażowych pochodzących z różnych krajów i reprezentujących wszystkie gatunki kinematograficzne.

Więcej tutaj: link, link

22.09.2018
Plakat

„Tama” wygrywa Międzynarodowy Festiwal Filmowy DOZWOLONE DO 21. Jest to druga nagroda dla bardzo młodych twórców Natalii Koniarz (reżyseria) i Stanisława Cuske (zdjęcia).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy DOZWOLONE DO 21 to konkurs adresowany do młodych twórców filmowych poniżej 21 roku życia.

Idea powstała w 1983 roku z inicjatywy Federacji Niezależnych Twórców Filmowych i zdobyła uznanie w środowisku młodych filmowców. Festiwal umożliwia przeniesienia amatorskich filmów na wielki ekran, a także integrację środowiska młodych filmowców oraz wymianę doświadczeń. Konkurs ma charakter otwarty, napływają na niego zgłoszenia zarówno z Polski, jak i z całego świata.

Więcej tutaj: link, link

21.09.2018
Zdjęcie laureatki Dominiki Gnatek fot. Agnieszka Kokowska

Podczas Młodej Gali na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w piątek, 21 września 2018 roku Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie:

  • Maria Sadowska
  • Norah McGettigan
  • Leszek Starzyński

przyznało nagrody.

Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu w konkursie filmów krótkometrażowych przypadła reżyserce Dominice Gnatek za film "Zwykłe losy Zofii" (zdj. Mariusz Rychłowski, kier. prod. Anna Oryl). Jury umotywowało wybór: "za temat, doskonałą grę aktorską i warsztat oraz za poruszanie trudnych spraw w ciepły i bezpretensjonalny sposób".

Zwykłe losy Zofii na Facebooku

Więcej tutaj: link, link, link

22.08.2018
Logo festiwalu

Właśnie rozpoczął się SOLANIN FILM FESTIWAL a w Konkursie Kina Offowego nasze produkcje:

SOLANIN FILM FESTIWAL to offowy festiwal filmowy. Solanin to przede wszystkim niezależne produkcje oraz filmy polskie, europejskie i światowe.

Jubileuszowy 10. Solanin Film Festiwal odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia 2018 roku w Nowej Soli.

Więcej tutaj: link, link