21.10.2020

Sześć filmów ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego znalazło się w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wśród 27 zakwalifikowanych do konkursu filmów aż 6 to nasze produkcje. O nagrody w Gdyni powalczą: „Hi, How Are You ” (2019), reżyseria: Michał Chmielewski; „Kattowitz” (2020), reżyseria: Michał Piotrowski; „Mother Dear” (2020), reżyseria: Zuzanna Sorówka; „Ostatnie dni lata” (2020), reżyseria: Klaudia Kęska; „Uległość”(2020), reżyseria: Michał Ciechomski, „Wyraj” (2020), reżyseria: Agnieszka Nowosielska.

Wyboru filmów do Konkursu Filmów Krótkometrażowych dokonał Dyrektor Artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz, wspierając się rekomendacją powołanych przez siebie doradców. Dwuosobowy Zespół Kwalifikacyjny tworzyli: krytyczka filmowa Adriana Prodeus i historyk kina Maciej Gil.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.

20.10.2020

W najbliższą sobotę, 24 października będzie mieć miejsce giełda filmowo-szkolna w ramach Festiwalu Filmoteki Szkolnej. W giełdzie wezmą udział przedstawiciele najważniejszych uczelni w Polsce, którzy przedstawią swoją ofertę oraz możliwości, jakie dają kierunki zarówno filmoznawcze, jak i filmowe. Naszą Szkołę reprezentować będzie dr Anna Huth, która opowie uczestnikom o naszej ofercie kierunków oraz o możliwościach jakie niosą ze sobą. Spotkanie z dr Anną Huth będzie mieć miejsce w sobotę, 24 października w godzinach 16:00-16:45. Spotkanie odbędzie się przez aplikacje ZOOM. Jego odbiorcami będą uczestnicy programu Filmoteka Szkolna, czyli uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Festiwal Filmoteki Szkolnej to coroczne spotkanie młodych pasjonatów kina i ich nauczycieli. W tym roku odbywa się w formule online w terminie 20-24 października.

Szczegóły programu: link

14.10.2020
Szkoła Filmowa – klatka schodowa / fot. Krzysztof Szlapa

Siedziba Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znalazła się w ścisłej czołówce IX edycji konkursu Życie w Architekturze - w najważniejszym, ogólnopolskim konkursie na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne w latach 2015-2019.

Konkurs „Życie w Architekturze” organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” od 1995 roku. Konkurs cieszy się wielką popularnością i uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. W 8 dotychczasowych edycjach rywalizowało w nim ponad 3000 realizacji.

Na naszą siedzibę można oddać głos od 12 do 27 października za pomocą linku: https://zyciewarchitekturze2020.architekturamurator.pl/plebiscyt/

Zwycięski obiekt otrzyma tablicę Ulubieniec Polski. Uroczysta gala odbędzie się w dniu 19 listopada w Warszawie.

13.10.2020
Krystian Matysek / fot. Monika Dróżdż

Dobiegły końca dziesiąte warsztaty dokumentalne, które po raz pierwszy nie wzięły na cel człowieka, a zwierzę! I to w dodatku dzikie. Warsztaty odbyły się w Beskidzie Sądeckim na stokach Eliaszówki od 3 do 10 października 2020. Masterclass dla studentów pierwszych roczników kierunków: reżyseria i realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia poprowadził Krystian Matysek – nasz znakomity absolwent, autor takich filmów jak "Dziobem i pazurem" (2001), "Niedźwiedź - władca gór" (2012), "Piasek jest drapieżnikiem" (2005), "Łowcy miodu" (2015). Opiekę pedagogiczną nad warsztatami sprawowała Beata Dzianowicz. Na rezultaty czatowania na zwierzę z obiektywem przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

12.10.2020

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytucja Filmowa Silesia Film łączą siły w nowym projekcie. Już niedługo na ekranach kin studyjnych w Katowicach, Żywcu i Raciborzu zobaczymy krótkie metraże studentów śląskiej Filmówki. Nowy cykl SZKOŁA WYOBRAŹNI rusza w drugiej połowie października.

Instytucja Filmowa Silesia Film od lat trzyma rękę na pulsie nowości wychodzących spod ręki młodych polskich twórców filmowych. Wielu z nich – jak Maciej Pieprzyca, Marek Lechki czy Agnieszka Smoczyńska – jest absolwentami śląskiej Szkoły Filmowej, jednej z najlepszych uczelni tego typu w kraju. Chcąc wspierać młodych adeptów sztuki filmowej, którzy dopiero czekają na swój debiut na dużym ekranie, Silesia Film i Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach połączyły siły i już od połowy października będziemy wspólnie realizować projekt SZKOŁA WYOBRAŹNI. W ramach cyklu od 20 października na ekranach kin prowadzonych przez Silesia Film będą pokazywane krótkometrażowe filmy zrealizowane w ostatnich latach przez studentów katowickiej Szkoły Filmowej.

Wszystkie krótkie metraże zostały wybrane wspólnie przez Szkołę Filmową i Silesia Film. Na dużym ekranie widzowie zobaczą m.in. filmy „Lolo” (2019) Michała Piotrowskiego, „Śnił mi się już słoń i kino” (2018) Michała Chmielewskiego, „Toń” (2019) Martyny Ludwig, „Kwiat jednej nocy” (2019) Naty Szady, „Stara młodość” (2018) Marcina Magiery, „Szeptucha” (2019) Katarzyny Sikorskiej. Motywem przewodnim wszystkich filmów jest wyobraźnia i to, jak można ją zmaterializować dzięki kinu.

Filmy będzie można zobaczyć w jeden wybrany wtorek miesiąca przed każdym z pokazów repertuarowych w katowickich kinach Kosmos, Światowid i Rialto, a także w Kinie Bałtyk w Raciborzu przed wtorkowym pokazem Klubu Konesera oraz w żywieckim Janosiku przed środowym pokazem Klubu Filmowego.