22.09.2017
Plan zdjęciowy filmu "Ktoś mnie pokochał" w reżyserii Ewy Borysewicz

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką filmową do studiowania na Wydziale Radia i Telewizji. Właśnie ruszył II nabór na studia stacjonarne II stopnia, na kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy założyć konto na stronie systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pod linkiem znajdują się informacje, w jaki sposób to zrobić.

 

Chlopcy 1
Fotos z filmu "Chłopcy", reż. Maciej Dejczer, zdj. Bogusław Giza

Mamy zaszczyt zaprezentować 26 etiud powstałych w pierwszych latach funkcjonowania naszej szkoły. Obrazy zrealizowane pod opieką artystyczną takich mistrzów jak: Krzysztof Kieślowski, Edward Żebrowski czy Irena Kamieńska, prezentują niepublikowany dotąd dorobek filmowy z cennego zasobu archiwalnego znanych absolwentów Wydziału Radia i Telewizji. Filmy opublikowane na naszej stronie internetowej (w zakładce Etiudy Filmowe), to etiudy najwyżej ocenione przez ówczesną i obecną radę Wydziału, i niezwykłe świadectwo dojrzałości młodych twórców, będących na samym początku swojej artystycznej drogi.

Prezentowane etiudy to nie tylko nazwiska znanych absolwentów wydziału. To przede wszystkim podarowanie drugiego życia archiwom, które do tej pory prezentowane były jedynie w obrębie szkoły, bądź na niszowych festiwalach filmowych, przez co dostęp szerokiej publiczności był niezwykle ograniczony. Dzięki działaniom z zakresu konserwacji, digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku, możemy zaprezentować ten niezwykły zasób najszerzej, jak tylko się da.

Rekonstrukcji poddano materiały zarejestrowane na taśmie 16 mm. Wśród nich znajdują się filmy takich twórców jak: Piotr Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz, Waldemar Krzystek, Teresa Kotlarczyk czy Maciej Dejczer. Dodatkowo pierwszy raz mają Państwo możliwość zobaczyć znanych aktorów, takich jak Jerzy Stuhr, Jan Himilsbach, Daria Trafankowska, Janusz Weiss czy Jerzy Bińczycki, w nieznanych dotąd rolach.

06.09.2017
Fotos z filmu "Daniel", reż. Anastazja Dąbrowska, zdj. Robert Lis

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ferfilm w Kosowie właśnie się zakończył, a członkowie Jury wyłonili zwycięzców tegorocznej edycji. Wśród szczęśliwców znalazła się jedna z produkcji Wydziału Radia i Telewizji. Dokument Daniel, w reżyserii Anastazji Dąbrowskiej i ze zdjęciami Roberta Lisa, otrzymał główną nagrodę w kategori Best Short Documentary.

 

05.09.2017
Logo 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Istniejący od roku 1985, Warszawski Festiwal Filmowy wszedł w roku 2009 do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych, jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin.

Od 13 do 22 października na ekranach dwóch warszawskich kin: Kinoteki i Multikina Złote Tarasy widzowie będą mogli zobaczyć Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe. Wśród osiemnastu tytułów znalazły się dwie etiudy wyprodukowane przez Wydział Radia i Telewizji: Proch w reżyserii Jakuba Radeja oraz Fusy w reżyserii Kordiana Kądzieli.

Więcej informacji o WFF na oficjalnej stronie.

04.09.2017
Logo Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Bosifest

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bosifest odbył się w dniach 20 - 30 maja 2010 r. pod hasłem "Niewidzialne różnice - widoczne podobieństwa". Zaprezentowano wtedy 55 filmów na temat życia i pracy osób niepełnosprawnych, z 18 krajów na trzech kontynentach.

Podczas tegorocznej, 8. edycji festiwalu, widzowie w Belgradzie będą mogli zobaczyć jedną z dokumentalnych produkcji Wydziału Radia i Telewizji. Etiuda Daniel, wyreżyserowana przez Anastazję Dąbrowską, powalczy o główną nagrodę w październiku.

Bosifest potrawa w dniach 10-12 października. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.