23.05.2017
Zapraszamy do rejestracji na studia w WRiTV!

Od czwartku, 1 czerwca 2017 rozpocznie się rejestracja na wszystkie kierunki Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w roku akademickim 2017/2018.

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji, kryteriów formalnych, wymaganych dokumentów dostępne są na stronie: http://kandydat.us.edu.pl/

19.05.2017
Ogólnopolska konferencja naukowa - "Konteksty współczesnej fotografii w Polsce 1947-2017"

Konferencja odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 70 lat istnienia Związku Polskich Artystów Fotografików.

„Iluzja, czyli złudzenie pojawia się już w początkach fotografii. Ta trudna do określenia cecha zaprzeczała pozornie mimetyczności oglądanego widoku. Coś, co było nie do zatrzymania, pojawiło się w naszej rzeczywistości! Ujawnił się nowy świadek i materialny dowód na istnienie tego co oglądane! To wielkie powiększenie skali doznań naszego ludzkiego poznania! (…) Uczucie obcowania z fotografią staje się podobne do dotknięcia czegoś tajemniczego, co było kiedyś żywą pulsującą materią, a dziś jest tylko kartką papieru!”
Jerzy Lewczyński

Fotografia to humanistyczna dyscyplina, która od dekad rozwija rozmaite techniki i technologie, style i tendencje. Obecnie, po wielu latach starań jest uznana jako autonomiczna dyscyplina artystyczna na równi z malarstwem, rzeźbą czy grafiką.

Niniejsza konferencja przyczynia się do pogłębienia świadomości dotyczącej społecznej roli i znaczenia medium fotografii jako uniwersalnego języka współczesnej kultury.

Konferencja stawia sobie za cel naświetlenie wielu aspektów związanych z medium fotografii w Polsce. Tworzy panoramę ważniejszych faktów, działań, osobowości i tendencji, które zaistniały w ostatnich siedmiu dekadach. W 1947 roku Jan Bułhak wraz z grupą najwybitniejszych artystów międzywojennej Polski założył Związek Polskich Artystów Fotografików, który kontynuował tradycje przedwojennego Fotoklubu Polskiego.

Kolejne wystąpienia budują pomost pomiędzy tradycjami przedwojennej fotografii, aktywnością Jana Bułhaka, zorganizowaną działalnością ZPAF, intermedialnymi zjawiskami w fotografii, twórczością artystów osobnych m.in.: Zofia Rydet, Stefan Wojnecki, Jerzy Lewczyński, Andrzej Różycki, plenerem jako formą artystycznego spotkania, znaczeniem publikacji drukowanych, dokumentacją filmową jako portretem artysty, fotografią reporterską oraz popularną w drugiej dekadzie XXI wieku cyfrową kreacją obrazu.

Konferencji towarzyszą tematyczne wystawy zbiorowe, które są poświęcone takim zagadnieniom jak: Globalizacja i indywidualność, Światło, Fotografika, Dźwięk i fotografia, Opowieść o człowieku.

Elementem dopełniającym jest plener fotograficzny realizowany na terenie Katowic i Zabrza oraz poplenerowa wystawa i publikacja.

Janusz Musiał, maj 2017

pdfPlakat konferencji "Konteksty współczesnej fotografii w Polsce 1947-2017"

25.04.2017
Wystawa "Martwe z natury", Ryszard Czernow

Od 28 kwietnia do 26 maja w Galerii Konduktorownia w Częstochowie można będzie zobaczyć prace dr hab. Ryszarda Czernowa na wystawie zatytułowanej "Martwe z Natury".

Otwarcie ekspozycji odbędzie się o godzinie 17.00. Wystawa towarzyszy XX Międzynarodowemu Konkursowi Cyfrowej Fotokreacji Cyberfoto 2017. Więcej na stronie Galerii Konduktorownia.

11.04.2017
Plan zdjęciowy spotu pt.: "Lepiej w życiu stracić 5 minut, niż życie w 5 sekund"

Tragiczny wypadek na przejściu dla pieszych, policyjny radiowóz, karetka pogotowia – na szczęście to tylko plan zdjęciowy nowego spotu społecznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którego współtwórcami są studenci Wydziału Radia i Telewizji.

10 kwietnia odbyły się całodniowe zdjęcia do spotu pt.: „Lepiej w życiu stracić 5 minut, niż życie w 5 sekund”, w którym gościnnie wystąpił Kajetan Kajetanowicz.

01.04.2017
Wykład Krzysztofa Zanussiego na Uniwersytecie w Dallas

Krzysztof Zanussi, znany na całym świecie polski reżyser, scenarzysta i producent, przedstawił doroczny wykład Eugene McDermott na Uniwersytecie w Dallas, w Braniff Graduate School of Liberal Arts. Wykład "Czytanie znaków czasu w dzisiejszym świecie" odbył się 29 marca w Las Colinas Country Club w Irving, w stanie Teksas.