10.08.2020
Festiwal Transatlantyk 2020

Wydarzeniem specjalnym 10. edycji Festiwalu Transatlantyk (Katowice, 1-8 października) będzie sekcja „Nowa Energia” prezentująca filmowe bogactwo artystyczne filmowców związanych ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. To nasi absolwenci nadają rytm współczesnemu kinu polskiemu. Ich filmy odnoszą także liczne sukcesy za granicą. O fenomenie katowickiej uczelni, o sposobach, w jakie szkoła pozwala rozwijać się talentom i kształtuje dojrzałość artystyczną, mówić będzie sekcja Nowa Energia. Widzowie i twórcy zbadają też wspólnie, na ile miejsce, w którym szkoła się mieści - czyli Śląsk - oddziałuje na reżyserki i reżyserów.
W ramach sekcji zaprezentowane zostaną filmy Jana P. Matuszyńskiego, Agnieszki Smoczyńskiej, Marcina Koszałki, Piotra Domalewskiego czy Macieja Pieprzycy - w każdym przypadku będzie to jedna etiuda z czasów studiów oraz jeden film pełnometrażowy. Programowi filmowemu towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z reżyserami i pracownikami Szkoły.
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jest Partnerem 10. edycji Festiwalu Transatlantyk.

20.01.2020
Uniwersytet Śląski w Katowicach poszukuje pracowników

Aktualnie poszukujemy kandydatów na stanowiska:

1) Samodzielny referent w Biurze ewaluacji nauki i obsługi instytutu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Nr ref: 21/2020/NNA/SF/RWZ

2) Technik w Biurze Produkcji Etiud Filmowych i Techniki Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Nr ref: 20/2020/NNA/SF/RWZ

Adres miejsca pracy: ul. Św. Pawła 3, 40-008 Katowice

Szczegóły: https://us.edu.pl/pracownik/oferty-pracy/konkursy-na-stanowiska-administracyjne/

Wymagane dokumenty należy złożyć w formie elektronicznej do dnia 10 sierpnia 2020 roku, wpisując w formularzu nazwę stanowiska i numer referencyjny. Aplikacje, które wpłyną po ww. terminie oraz aplikacje niekompletne nie będą rozpatrywane.
Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami, których oferty będą w największym stopniu spełniać wymagania formalne. Uczelnia zastrzega sobie prawo pozostawienia rekrutacji bez rozstrzygnięcia.

Przesłanie oferty pracy w odpowiedzi na niniejsze zgłoszenie oznacza przyjęcie do wiadomości treści klauzuli informacyjnej RODO dla kandydatów do pracy.
Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy

08.07.2020
Fred Kelemen

Zapraszamy naszych studentów do zapisów na tygodniowy masterclass z Fredem Kelemenem, który odbędzie się w dniach 27.07-31.07.2020.

Zajęcia będą prowadzone online każdego dnia w godzinach 17:00-20:00 oraz wzbogacone o pokazy filmów, które Kelemen wyreżyserował („Upadek”, „Sarajewa pieśni o nieszczęściu”) oraz odpowiadał za zdjęcia („Koń turyński” w reżyserii Beli Tarra).

Dokumenty zgłoszeniowe dostępne są u Anny Huth pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Zapisy na warsztaty są możliwe jedynie do 13.07.2020!

Fred Kelemen - reżyser, operator i producent filmowy. Urodził się w 1964 roku w Berlinie Zachodnim. Studiował malarstwo, muzykę, filozofię, religioznawstwo i teatrologię. Zanim rozpoczął studia w szkole filmowej (DFFB) w Berlinie w 1989 roku, pracował w różnych teatrach jako asystent reżysera. Ukończył uczelnię z dyplomem reżysera i operatora. Jego film dyplomowy „Przeznaczenie” otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową w 1995 roku. Współpracował jako operator z kilkoma reżyserami: Josephem Pitchhadze, Bélą Tarrem (ostatnio przy „Koniu turyńskim”), Rudolfem Thome, Gariném Torossianem. Od 2000 roku wyreżyserował kilka spektakli teatralnych w Niemczech. Prowadzi warsztaty i wykłady na uczelniach na całym świecie.

Warsztaty są realizowane w ramach programu pt. „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany”.

01.07.2020
fot. Rafał Milach, 10-letnia Bianka podczas demonstracji w Warszawie / Archiwum Protestów Publicznych

Niezmiernie miło nam poinformować, że nasz wykładowca prof. UŚ dr hab. Rafał Milach został współpracownikiem agencji fotograficznej Magnum Photos. 29 czerwca 2020 agencja potwierdziła przyjęcie Rafała Milacha do drugiego etapu członkostwa. Wcześniej od 2018 roku był nominowanym członkiem.

Magnum Photos to najsłynniejsza grupa fotograficzna świata. Została założona w 1947 r. w Paryżu przez takich gigantów fotografii jak: Robert Capa, Henri Cartier – Bresson, George Rodger, David Seymour, Bill Vandivert. Współcześnie agencja posiada oddziały w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Tokio.

Strona internetowa Rafała Milacha: link

25.06.2020
Fot. Krzysztof Szlapa

Egzaminy wstępne na kierunki: Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, Reżyseria, Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia odbędą się zdalnie we wrześniu 2020 roku, na kierunek Creative management in new media w sierpniu 2020 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych kierunków znajdują się poniżej:

  • Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej: link
  • Reżyseria: link
  • Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia: link
  • Creative management in new media: link