28.05.2020
 

Podczas najbliższej rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego będzie można aplikować na nowy kierunek studiów Creative management in new media.

Studia są propozycją dla osób, które posiadają stopień licencjata (Bachelor) lub magistra (Master of Science) i chcą wzmocnić swoje kompetencje w obszarze komunikacji w mediach społecznościowych, a także poszerzyć, uporządkować i ugruntować wiedzę o nowych narzędziach i technikach wykorzystania mediów społecznościowych. Studia w kompleksowy sposób przygotują do pracy w epoce konwergencji mediów oraz sprawnego poruszania się w świecie mediów cyfrowych.

Zajęcia na studiach prowadzone będą w całości w języku angielskim. Pierwszy rok zajęć będzie odbywał się w formie zdalnej. Drugi rok studiów będzie prowadzony stacjonarnie w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra na kierunku Creative management in new media.

Studia obejmują 1200 godzin dydaktycznych. Opłata semestralna będzie wynosić 6800,00 zł (1500 Euro).

Szczegóły: Creative management in new media

24.05.2020
Butterfly Kisses / fot. Nick Cooke

25 maja 2020 r. o godz. 11:00 kończymy serię spotkań prof. UŚ dr hab. Marcina Koszałki. Jego ostatnim gościem będzie reżyser oraz wykładowca Londyńskiej Szkoły Filmowej i American Film Institute w Los Angeles - Rafael Kapeliński. Na warsztatach dedykowanym studentom reżyserii naszej Szkoły omówiony zostanie jego debiut fabularny "Butterfly Kisses", który nagrodzono Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale.

Rafael Kapeliński od 2006 roku zrealizował szereg filmów krótkometrażowych, które zdobyły ponad dwadzieścia pięć międzynarodowych nagród na najważniejszych festiwalach, takich jak Cannes, Oberhausen, Austin, Nowe Horyzonty i Brest. Jego debiut fabularny „Butterfly Kisses” (produkcja: BBC Films / Film London / Microwave / Blue Shadows Films) zdobył Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w 2017 roku. Jego projekt fabularny „Up on the Roof” zdobył prestiżowe stypendium Cinefondation Residence na festiwalu filmowym w Cannes w 2008 roku. Rafael Kapeliński właśnie ukończył film "A Woman at Night", który oczekuje na festiwalową premierę. Jednocześnie przygotowuje się do kolejnego filmu 'Dziennik z wycieczki do Budapesztu", do którego zdjęcia planowane są na styczeń 2021 roku.

Dostęp do kopii filmu "Butterfly Kisses" został udostępniony naszym studentom przez jego dystrybutora w Polsce - Solopan Polska.

19.05.2020

Kolejnym gościem Prof. UŚ dr hab. Marcina Koszałki będzie scenarzysta Łukasz M. Maciejewski, który w dniu 20 maja o godz.14:00 poprowadzi zajęcia dla studentów Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Zajęcia odbędą się na platformie Zoom. Ich głównym tematem będzie współpraca scenarzysty z reżyserem i aktorami.

Łukasz M. Maciejewski jest współautorem scenariusza reżyserskiego debiutu fabularnego Marcina Koszałki „Czerwony pająk” (2015).Na podstawie jego scenariusza powstaje film „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza. Maciejewski jest także głównym scenarzystą serialu „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Zajęcia dedykowane są studentom reżyserii, ale pozostali studenci mogą także w nich wziąć udział w charakterze obserwatorów.

17.05.2020
21 x Nowy Jork

Na specjalne zaproszenie naszego wykładowcy prof. UŚ dr hab. Marcina Koszałki 18 maja 2020 r. o godzinie 14:00 na platformie ZOOM odbędą się zajęcia Piotra Stasika pt. "Reżyser wizualny, pomiędzy dokumentem a fabułą". Reżyser poprowadzi swój wykład na podstawie filmu "21x Nowy Jork", w którym przenosi na ekran dwadzieścia jeden historii nowojorczyków, które układają się w obraz społeczeństwa dwudziestego pierwszego wieku.

Piotr Stasik to polski reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i montażysta filmów dokumentalnych. Jego filmy dokumentalne były pokazywane i nagradzane na ponad 100 festiwalach na całym świecie. Piotr Stasik to laureat m.in. Polskiej Nagrody Filmowej oraz Orła. Za „21 x Nowy Jork” był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Zajęcia dedykowane są dla studentów reżyserii oraz realizacji obrazu, ale pozostali studenci mogą wziąć w nich udział w charakterze obserwatorów.

14.05.2020
Fot. Krzysztof Szlapa

Podczas wirtualnych dni otwartych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego odbywających się w dniach 3-5.06.2020r. odbędą się e-konsultacje teczek dla kandydatów na realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię.

Kandydatów na realizację obrazu prosimy o przesyłanie swoich portfoliów w formacie pdf na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do piątku 29 maja do godz. 24.00. Wysyłane portfolia powinny zawierać 20-30 najlepszych zdjęć zebranych na przestrzeni czasu. Przy czym istnieje możliwość dodania tytułów. Rozdzielczość robocza pojedynczej strony powinna wynosić 1920 × 1080. Strona tytułowa powinna zawierać imię i nazwisko kandydata + formułę „Dni otwarte szkoły filmowej 2020”.

W odpowiedzi na maila kandydaci otrzymają potwierdzenie dotyczące dnia i godziny indywidualnego spotkania konsultacyjnego na platformie ZOOM. Zainteresowanym w razie potrzeby możemy wysłać także przykładowe portfolio.

Ze strony Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego udział w konsultacjach potwierdzili prof. UŚ dr hab. Janusz Musiał, prof. UŚ dr hab. Ryszard Czernow, prof. UŚ dr hab. Marcin Koszałka oraz dr hab. Adam Sikora.

O szczegółach e-konsultacji teczek dla kandydatów kierunku organizacji produkcji filmowej będziemy informować wkrótce.