Przedpremierowe pokazy filmu "Królewicz Olch"

31.07.2017
Fotos z filmu "Królewicz Olch", reż. Kuba Czekaj

We wtorek, 8 sierpnia o godz. 18.00 katowickie kino Kosmos i w środę, 9 sierpnia, o godz. 19.00 w kino Janosik w Żywcu zapraszają na przedpremierowe pokazy filmu, najciekawszego polskiego twórcy młodego pokolenia – Kuby Czekaja „Królewicz Olch”. Po projekcjach odbędą się spotkania z reżyserem. W kinie Kosmos dodatkowo od piątku, 4 sierpnia zaplanowano pokazy jego wcześniejszych filmów: „Baby Bump” oraz etiud zrealizowanych podczas studiów na katowickim Wydziale Radia i Telewizji.

„Królewicz Olch” to historia wybitnie utalentowanego nastolatka, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem - jak z początku sądzi - jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka, autorytarnie kierująca jego życiem. Pojawienie się w ich życiu mężczyzny ustanawia nowy porządek, a chłopiec z rąk matki przechodzi pod jego opiekę. Nowy film Czekaja jest dopełnieniem dyptyku, który otwierał „Baby Bump” (2015). Oba dzieła powstały dzięki organizowanemu w ramach weneckiego Biennale -Biennale Collage Cinema 2015, programowi którego finalistą został Kuba Czekaj.

Film prezentowany był m.in. na MFF Berlinale, MFF Slamdance czy MFF w Edynburgu. Otrzymał dwie nagrody na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (za zdjęcia i muzykę). Startował w Konkursie Głównym festiwalu w Gdyni.

W kinie Kosmos w dniach poprzedzających spotkanie z Kubą Czekajem, od piątku do poniedziałku (4-7 sierpnia), codziennie prezentowany będzie jego kinowy debiut „Baby Bump”, który miał premierę w 2015 roku na festiwalu w Wenecji, a poprzedzać go będą najlepsze etiudy filmowe z dorobku Czekaja. Obok zrealizowanych podczas katowickich studiów filmów „Za horyzont” (2007), „Rwetes” (2014) oraz obsypanego nagrodami „Twist & Blood” (2010) przypomnimy również wyprodukowany przez Studio Munka „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” (2009) oraz zrealizowany na podstawie scenariusza Tomasza Bagińskiego wideoklip do coveru utworu Stana Borysa „Jaskółka uwięziona” (2016).

Kuba Czekaj - absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (2010). i programu fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 i 2011). Uhonorowany Talentem Trójki, przyznawanym przez Program Trzeci PR, nagrodą Warto "Gazety Wyborczej" i Gwarancją Kultury, przyznawaną przez TVP Kultura. Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą krótkometrażowych fabuł "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" i "Twist&Blood".

Kina Kosmos i Janosik są placówkami należącymi Instytucji Filmowej Silesia Film. Kina Kosmos i Janosik są częścią Instytucji Filmowej Silesia Film, instytucji kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Kino Kosmos, Katowice, ul. Sokolska 66.