Archiwalne etiudy z lat 1979-1985 można oglądać już w sieci!

Chlopcy 1
Fotos z filmu "Chłopcy", reż. Maciej Dejczer, zdj. Bogusław Giza

Mamy zaszczyt zaprezentować 26 etiud powstałych w pierwszych latach funkcjonowania naszej szkoły. Obrazy zrealizowane pod opieką artystyczną takich mistrzów jak: Krzysztof Kieślowski, Edward Żebrowski czy Irena Kamieńska, prezentują niepublikowany dotąd dorobek filmowy z cennego zasobu archiwalnego znanych absolwentów Wydziału Radia i Telewizji. Filmy opublikowane na naszej stronie internetowej (w zakładce Etiudy Filmowe), to etiudy najwyżej ocenione przez ówczesną i obecną radę Wydziału, i niezwykłe świadectwo dojrzałości młodych twórców, będących na samym początku swojej artystycznej drogi.

Prezentowane etiudy to nie tylko nazwiska znanych absolwentów wydziału. To przede wszystkim podarowanie drugiego życia archiwom, które do tej pory prezentowane były jedynie w obrębie szkoły, bądź na niszowych festiwalach filmowych, przez co dostęp szerokiej publiczności był niezwykle ograniczony. Dzięki działaniom z zakresu konserwacji, digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku, możemy zaprezentować ten niezwykły zasób najszerzej, jak tylko się da.

Rekonstrukcji poddano materiały zarejestrowane na taśmie 16 mm. Wśród nich znajdują się filmy takich twórców jak: Piotr Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz, Waldemar Krzystek, Teresa Kotlarczyk czy Maciej Dejczer. Dodatkowo pierwszy raz mają Państwo możliwość zobaczyć znanych aktorów, takich jak Jerzy Stuhr, Jan Himilsbach, Daria Trafankowska, Janusz Weiss czy Jerzy Bińczycki, w nieznanych dotąd rolach.