15. Węgiel Film Festival po raz pierwszy w kinie WRiTV

14.04.2018
Logo festiwalu

Studenckie filmy krótkometrażowe po raz 15. oglądać można było 12 i 13 kwietnia podczas Węgiel Film Festival. Wydarzenie co roku organizowane jest przez studentów drugiego roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w ramach zajęć warsztatowych prowadzonych przez Annę Huth (koordynatora Festiwalu).

W tym roku jubileuszowa edycja Festiwalu odbyła się w kinie Wydziału Radia i Telewizji przy ul. Pawła 3 i była połączona z dniami otwartymi Wydziału. Jak co roku kandydaci na studia mieli możliwość skonsultowania swoich prac fotograficznych oraz scenariuszy, a kandydaci na kierunek Organizacja Produkcji po raz pierwszy mogli wziąć udział w wykładzie na temat pracy kierownika produkcji popropwadzonym przez Małgorzatę Domin.

Podczas Festiwalu zaprezentowano widzom 29 filmów (w tym 6 animacji) z całego świata, a Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Langa wybrało zwycięzców w 5 kategoriach. Nagrodzeni otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci usług postprodukcyjnych oraz wynajmu sprzętu filmowego.

Podczas Festiwalu odbyły się również dwa spotkania dla studentów sztuki operatorskiej oraz kandydatów na ten kierunek. Masterclass dla kandydatów poprowadził operator filmowy i wykładowca WRiTV dr Paweł Chorzępa, a Masterclass dla studentów Wojciech Staroń, operator filmowy oraz laureat nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego 2017 roku.

Lista laueratów:
Najlepszy film - Nic nowego pod słońcem reż. Damian Kocur
Najlepszy film polskojęzyczny - Fusy reż. Kordian Kądziela
Najlepsza animacja - "Zdrowaś?" reż. Ilona Dybka
Najlepsze zdjęcia - DoP Robert Lis za film Nic nowego pod słońcem reż. Damian Kocur
Najlepsza reżyseria - "La manzana" reż. Henry Disotuar
Wyróżnienie - "Wyścig" reż. Stanisław Cuske

Strona internetowa Festiwalu: www.wegielfestiwal.us.edu.pl