Nagroda im. Kazimierza Kutza

Kazimierz Kutz / Fot. Przemysław Jendroska

Nagroda im. Kazimierza Kutza ma na celu uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi.

Wśród nominowanych do pierwszej Nagrody im. Kazimierza Kutza są: Anna Dymna, Wojciech Smarzowski, Tadeusz Sławek, Szczepan Twardoch i Janosch (Horst Eckert). Uroczysta gala wręczenia Nagrody odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w dniu 16 lutego 2021 o godz. 19.00, w dniu urodzin patrona Kazimierza Kutza.

Członkami kapituły Nagrody im. Kazimierza Kutza są: Iwona Świętochowska-Kutz, prof. Ryszard Koziołek, Ewa Niewiadomska, Olgierd Łukaszewicz, Halina Bieda, prof. Antoni Cygan, dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. Andrzej Gwóźdź, Jerzy Illg, Aleksandra Klich, Dariusz Kortko, Marcin Krupa, Jacek Siebel, Edyta Sytniewska, Robert Talarczyk, Piotr Zaczkowski.

Organizatorami Nagrody są Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski w Katowicach, zaś fundatorem Nagrody (50 tys. zł i statuetka) Miasto Katowice.