Dagmara Drzazga

dr hab. Dagmara Drzazga

Dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, od wielu lat związana z Oddziałem TVP w Katowicach, autorka filmów dokumentalnych, reportaży, a także artykułów naukowych i esejów. Doktorat na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego (2009), habilitacja na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2014).

Filmy dokumentalne m.in: "Bobrek dance" (2002), "Pekin 2008" (2009), "Lech Majewski. Świat według Bruegela" (2009), "Bez jednego drzewa las lasem zostanie (2012), "Muzyka i cisza" (2013). Była także jurorem na następujących festiwalach filmowych i telewizyjnych: Międzynarodowy  Festiwal Europejskiej Federacji Publicznych Telewizji Regionalnych CIRCOM REGIONAL w Sofii w Bułgarii (2014),Międzynarodowy Festiwal „Al Jazeera” w Doha w Katarze (2012), Ogólnopolski Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (2011), Międzynarodowy Festiwal Telewizji Regionalnych w Koszycach na Słowacji (2011), Międzynarodowy Festiwal Europejskiej Federacji Publicznych Telewizji Regionalnych CIRCOM REGIONAL w Danii (2005), Międzynarodowy Festiwal Europejskiej Federacji Publicznych Telewizji Regionalnych CIRCOM REGIONAL w Irlandii (2004).

Laureatka wielu nagród m.in:

• Prix Italia – dla najlepszego filmu dokumentalnego na 62. Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnych i Radiowych w Turynie we Włoszech (2010)
  • Grand Prix Documentary na Międzynarodowym Festiwalu Europejskiej Federacji Publicznych Telewizji Regionalnych CIRCOM REGIONAL we Włoszech (2003)
  • Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Telewizji Regionalnych w Koszycach na Słowacji (2009)
  • Grand Prix „Biała Kobra” na XII Ogólnopolskim Festiwalu Mediów w Łodzi (2002)
  • Nagroda im. Kazimierza Karabasza „Cierpliwe oko” na 23.Ogólnopolskim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”  (2013)
  • Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie (dwukrotnie: 2010 i 2015, wyróżnienie za artykuł w 2016)
  • Pierwsza nagroda na 1. Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek w Katowicach (2012)
  • Złota Nimfa (nominacja) dla najlepszego filmu dokumentalnego na 49.Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo (2009)
  • Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Europejskiej Federacji Publicznych Telewizji Regionalnych CIRCOM REGIONAL w Norymberdze w Niemczech (2010)
  • Pierwsza nagroda w kategorii „film dokumentalny” na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów Katolickich w Niepokalanowie (2012)
  • Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Chrześcijańskich w Mińsku na Białorusi (2012)