Dariusz Pawelec

dr Dariusz Pawelec

Absolwent operatorstwa-filmowo telewizyjnego Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 1986 roku. Przez szereg lat pracował w Telewizji Polskiej jako realizator, operator i reżyser.

Federacji Realizatorów Audiowizualnych (FERA). Były prezydent Stowarzyszenia EUROVISIONI. Członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Umiejętności, PEN-Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Doctor Honoris Causa moskiewskiego WGIK, „I.L. Caragiale” (Bukareszt), European Humanities University (Mińsk), Bulgarian University (Sofia), University of Film and Television (Sankt Petersburg), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały, Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmany'a w Budapeszcie.

Ma na swoim koncie realizacje wielu teatrów telewizji, współpracował min. z  Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Maciejem Englertem, Antonim Liberą, Janem Englertem, Janem Klatą, Krzysztofem Warlikowskim, Robertem Glińskim, Michałem Kwiecińskim, a także koncertów, szczególnie muzyki poważnej.
Równocześnie jest autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych, głównie portretów twórców kultury.

Filmy dokumentalne:

• „Dla ludzi twarz mam zawsze pogodną  - Grażyna Bacewicz” prezentowany na festiwalu „Złota Praga”
  • „W środku” i „Świetliki 15” prezentowany na Krakowskim Festiwalu Filmowym

W 2015 otrzymał nagrodę ma festiwalu „Dwa teatry” za realizację telewizyjną teatru telewizji „(A)pollonia” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.