Marcin Wrona

Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Laureat Nagrody Ministra Kultury w dziedzinie filmu (2010).  Ze swoim studenckim filmem "Człowiek magnes" odwiedził około 100 międzynarodowych festiwali, otrzymując wiele nagród, m.in. na Tribeca Film Festival. Kolejny film krótkometrażowy, "Telefono" (2004), został doceniony przez Pedro Almodovara i dołączony do hiszpańskiego wydania kolekcji DVD tego reżysera.

Jego debiutancki film "Moja krew" miał premierę na Festiwalu Filmowym w Rzymie. Film zdobył m.in. Nagrodę Dziennikarzy oraz za Nagrodę za scenariusz na Festiwalu Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie, a także Główną Nagrodę polskiej edycji konkursu Hartley-Merril 2007 oraz Trzecią Nagrodę w Międzynarodowym Finale Konkursu Hartley-Merril w Cannes w 2007 roku. Film był prezentowany i nagradzany także na festiwalach m.in. w Nikozji i Avance. Drugi pełnometrażowy film fabularny, "Chrzest" miał europejską premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, światową na festiwalu w Toronto. Film otrzymał Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2010) oraz wiele innych nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Jego kolejny film pełnometrażowy, "Demon", miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto we wrześniu 2015 roku.

W telewizji wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli, m.in. "Kolekcje" wg Harolda Pintera i "Moralność pani Dulskiej". Pracował również jako reżyser przy popularnych serialach ("Lekarze", "Ratownicy"). W roku 2004 wyreżyserował sztukę Endy Walsha pt. "Uwięzieni" dla Teatru Rozmaitości w Warszawie. Był reżyserem musicalu "Chopin musi umrzeć", wystawionego równolegle w Warszawie i Londynie (2013). Od 2006 roku był na stałe związany z Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, gdzie wykładał na kierunku Reżyseria.

Zmarł 19 września 2015 roku.