12.04.2021
Fot. Krzysztof Szlapa

Zapraszamy na „Przemiany” – spotkanie wokół nowego albumu fotograficznego Krzysztofa Szlapy, pracownika Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie odbędzie się w środę 14 kwietnia o godz. 18.00 na platformie MS Teams. Podczas spotkania Krzysztof Szlapa opowie o pracy nad projektem od pierwotnej koncepcji do finałowego kształtu, którego ucieleśnieniem stał się album. Zdjęciom towarzyszą eseje Jerzego Orawskiego, które komentują wizualną warstwę projektu, tropią artystyczny zamysł Szlapy, jednocześnie otwierając nowe konteksty odczytywania fotografii zebranych w cyklu. Autor tekstów będzie również gościem spotkania. Trzecim rozmówcą będzie Jakub Dziewit, znawca i twórca fotografii, który został zaproszony do udziału w projekcie z uwagi na wydawnicze doświadczenie. Rozmowę poprowadzi Justyna Hanna Budzik (Uniwersytet Śląski, Fundacja dla Filmu i Fotografii), która sprawowała opiekę merytoryczną nad publikacją „Przemiany”. Partnerem wydawniczym jest śląski okręg ZPAF-u, do którego należy Krzysztof Szlapa.

Przemiany

Zwyczajne przedmioty zanurzone w otaczającej je rzeczywistości, jednocześnie precyzyjnie wyodrębnione z niej autorskim spojrzeniem Krzysztofa Szlapy, nabierają szczególnego wyrazu ujęte w ramy fotografii. To, co pozornie pospolite, przetworzone przez artystyczną wrażliwość, zaczyna opowiadać swoją własną historię. Namacalność i abstrakcja, materia i metafora, trwanie i rozpad – wszystko to buduje niepowtarzalny charakter zdjęć, które zebrane zostały w albumie.

Link do połączenia: link

Szczegóły techniczne:
Połączenie za pomocą platformy MS TEAMS. Po kliknięciu w powyższy link można dołączyć do spotkania za pomocą przeglądarki internetowej, bez logowania się. Uczestników wydarzenia prosimy o włączenie kamer i wyciszenie mikrofonów.

07.04.2021
Restart / fot. Maciej Kwaśniewski

W dniach 8-21 kwietnia w niemieckim Selb odbywa się 44. edycja Grenzland-Filmtage Selb International Film Festival. W konkursie tej prestiżowej niemieckiej imprezy znalazł się Restart (2019) w reż. Juliana Tałandziewicza. Selekcjoner festiwalu Joachim Reuer w katalogu wskazał nasz film jako jeden z dwóch tytułów, które szczególnie warto obejrzeć podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Dwa pokazy konkursowe na kwietniowych festiwalach będzie mieć Lolo (2019) w reż. Michała Piotrowskiego. Najpierw zobaczą go widzowie LJMU MA Short Film Festiwal w Wlk. Brytanii, a następnie pod koniec miesiąca trafi do Meksyku na 8. edycję festiwalu CORTOS EN CORTO

Poza Lolo o nagrody w konkursie fabuł na LJMU MA Short Film Festival będą rywalizować także ''Helena 25/65'' (2020) w reż. Joanny Różniak oraz Mały koniec świata (2020) w reż. Karola Ulmana. LJMU MA Short Film Festiwal to festiwal filmowy organizowany przez Liverpool John Moores University Jego pierwsza edycja odbędzie się w terminie 16-23 kwietnia w Liverpoolu. Q&A z udziałem naszych studentów zaplanowano na niedzielę 18 kwietnia.

Natomiast Bajka na niespokojny sen (2019) w reż. Nawojki Wierzbowskiej, będzie prezentowana w konkursie międzynarodowym na festiwalu Go East w Wiesbaden w Niemczech (20-26.04. 2021). A kilka dni później trafi na włoski festiwal Short Film Biennale Vicenza, gdzie zostanie pokazana w ramach sekcji Focus on Poland.

24.03.2021

Kandydatów na kierunki Reżyseria oraz Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia w roku akademickim 2021/2022 zapraszamy do skorzystania z konsultacji scenariuszowych oraz portfolio fotograficznego w ramach Dni Otwartych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego podczas 18. edycji Węgiel Film Festival (13-16 maja 2021).

Konsultacje scenariuszowe

Scenariusze krótkometrażowego filmu fabularnego (do 30') oraz/ lub jeden pomysł na film dokumentalny należy przesłać najpóźniej do dnia 1.05.2021 r. na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w formacie PDF.

W tytule prosimy wpisać "Konsultacje Dni Otwarte SF". W trakcie Festiwalu kandydaci otrzymają informację o indywidualnym terminie konsultacji za pośrednictwem platformy Zoom.
UWAGA: konsultacjom podlegają jedynie scenariusze na filmy maksymalnie 30-minutowe!

Konsultacje portfolio fotograficznego

Portfolio w formacie PDF należy przesłać najpóźniej do dnia 1.05.2021 r. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W tytule prosimy wpisać "Konsultacje Dni Otwarte SF". Portfolio może mieć maksymalnie 20 stron.

Wymagania techniczne:
1980 x 1080p
92 dpi

W linku wzór pliku do pobrania: link

W pierwszym tygodniu maja kandydaci, którzy prześlą swoje prace fotograficzne, otrzymają od nas mail z terminem indywidualnej konsultacji poprzez platformę ZOOM.

19.03.2021
Fot. Bartosz Gaczyński

Galeria pusta cd. zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Miasto to nie jest naturalne środowisko dla człowieka” Bartosza Gaczyńskiego - studenta I roku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wernisaż online wystawy odbędzie się 31 marca o godzinie 18.00 na platformie MS Teams.

Miasto to nie jest naturalne środowisko dla człowieka

Zaprezentowany cykl fotografii został zrealizowany w latach 2018 – 2021. Motywem przewodnim było wpisanie człowieka w szklaną, betonową, stalową przestrzeń miasta. Początkowo myślałem, że przyglądam się człowiekowi w mieście. Fotografia uliczna? Z czasem zacząłem zauważać, że w moich wielkomiejskich obserwacjach człowiek traci podmiotowość. Staje się pustą formą, będącą warunkiem udanej kompozycji. Długi czas towarzyszył mi strach przed kolorem. Te fotografie to zapis kilku moich obserwacji, miejsc i rozważań nad światłem, cieniem kompozycją i podmiotowością mijanych ludzi. To poniekąd także zapis mojej drogi w ciągu ostatnich kilku lat. Kopenhaga, Warszawa, Helsinki, Delfzijl, Katowice, Wrocław.

Bartosz Gaczyński - ur. 1996 r. Student I roku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie pływa na drewnianych żaglowcach pod banderą Vanuatu.

Link do połączenia: link

Szczegóły techniczne:
Połączenie za pomocą platformy MS TEAMS. Po kliknięciu w powyższy link można dołączyć do spotkania za pomocą przeglądarki internetowej, bez logowania się. Uczestników wernisażu on-line prosimy o włączenie kamer i wyciszenie mikrofonów.