20.01.2022

PAPAYA YOUNG CREATORS zaprasza na spotkanie online zatytułowane „TREATMENT - czyli jak obrazem i słowem sprzedać pomysł?”. O zagadnieniu opowiedzą reżyser Papaya Films, Filip Bartczak oraz Igor Połaniewicz, autor zdjęć, Papaya Films. Spotkanie odbędzie się 27 stycznia o g. 12:00 ONLINE.

Filip Bartczak - reżyser i scenarzysta, a także fotograf i DJ. Miłośnik kina i form dokumentalnych, które dają mu inspirację do tworzenia filmów reklamowych i teledyskowych. Do tej pory zaufały mu marki takie jak: Hennessy, mBank, Grupa Żywiec, Biedronka, Tymbark, i artyści Pezet, Bitamina, Dawid Podsiadło, Kayah, Fisz Emade, O.S.T.R., Otsochodzi.

Igor Połaniewicz – autor zdjęć, który swoje umiejętności szlifował w zróżnicowanych formach filmowych. Niejednokrotnie wyróżniany w konkursach kreatywnych. Współpracował z: Huawei, Orange, Spotify, MasterCard, IKEA, Sokołem, Matą, Quebonafide, Szczylem, Pezetem, Marią Peszek, czy Brodką. Laureat 5. edycji konkursu Papaya Young Directors.

Spotkanie zostanie poprzedzone prezentacją konkursu Papaya Young Creators, którego 9. edycja rozpocznie się już 31 stycznia.

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest partnerem edukacyjnym 9. edycji konkursu Papaya Young Creators. Spotkanie odbywa się w ramach naszej współpracy.

 

19.01.2022
Fot. Leszek Zych / Polityka

Aleksandra Terpińska - absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ) została laureatką Paszportów POLITYKI 2021 w kategorii Film.

Nagrodę przyznano „za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie”.

Nominację do Paszportu POLITYKI przyniosła jej pełnometrażowa fabuła „Inni ludzie” – najlepsza jak dotąd filmowa realizacja prozy Doroty Masłowskiej.

18 stycznia 2022 roku po raz 29. rozdane zostały Paszporty POLITYKI. Nagrody przyznano twórcom w dziewięciu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa, kultura zdalna, kreator kultury.

17.01.2022

Książka "STRAJK" wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego prof. UŚ dr hab. Rafała Milacha zdobyła głosami publiczności trzecie miejsce w plebiscycie Fotopolis w kategorii fotograficzna publikacja roku 2021.

„Strajk” to wizualny ślad protestów, które rozpoczęły się w całej Polsce 22 października 2020 roku i w różnych formach trwały przez kolejnych kilka miesięcy. Rafał Milach od 2019 roku współtworzy Archiwum Protestów Publicznych, platformę gromadzącą dokumentację aktywizacji społecznej, oddolnych inicjatyw sprzeciwu wobec decyzji politycznych, łamania zasad demokracji i praw człowieka. „Strajk” jest fragmentem tego zbioru.

Czytelnicy Fotopolis wybrali najlepsze produkty i wydarzenia ze świata fotografii po raz siedemnasty.

 

12.01.2022
Fot. W grafice wykorzystano fotografię autorstwa Marka Nowickiego ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego rozpoczyna współpracę z Muzeum Miejskim w Tychach. We wspólnym projekcie fotograficznym „Nowe miasto. Nowe widzenie” uczestniczyć będą studenci kierunku Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. Projekt będzie trwał przez cały 2022 rok. Powstałe cykle fotografii zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie.

Nazwa projektu czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki. Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je.

Tej miejskiej żywotności przyglądają się uczestniczki i uczestnicy projektu. Fotografując pod okiem artysty i wykładowcy Rafała Milacha (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach), przy wsparciu Eweliny Lasoty (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach), studentki i studenci skierują swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek.

Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania. W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe? Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co codzienne, lecz nie zawsze nazwane. Czy apartamentowiec to nowy blok? Czy osiedla strzeżone to jeszcze przestrzeń wspólna? Czy szeregówka to spełnienie mieszkaniowych ambicji, a może jedyna alternatywa dla budownictwa wielomieszkaniowego?

uczestniczki i uczestnicy projektu: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomasz Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Maks Plater, Anna Ryń, Jakub Stoszek

opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ

opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach

 

04.01.2022

Zapraszamy na 14. odsłonę Sceny Premier Naukowych, której gościem będzie student kierunku reżyseria Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Patryk Kaflowski – autor filmu „Dzień Matki” z oscarowej longlisty.

Spotkanie online odbędzie się w czwartek 13 stycznia 2022 roku o godz. 18.00. Poprowadzi je Ewa Niewiadomska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz uniwersyteckim kanale YouTube. Rozmowa będzie także tłumaczona na Polski Język Migowy.

Lis, gospodarstwo gdzieś na końcu świata i młoda kobieta oczekująca dziecka – oto główne elementy poruszającej etiudy filmowej opowiadającej o macierzyństwie, samotności, lęku oraz sile i bezwzględności natury. Obraz w reżyserii Patryka Kaflowskiego zachwycił międzynarodową publiczność.

Za zdjęcia do „Dzień Matki” odpowiedzialny jest Patryk Roman. Montaż to dzieło spółki Patryk Kaflowski i Michał Walter. Opiekunem produkcji był Krzysztof Lang, reżyser takich filmów, jak m.in. „Prowokator” (1995) czy „Ach, śpij kochanie” (2017). Za kierownictwo produkcji odpowiedzialni są Katarzyna Bielińska oraz Konrad Petrenko-Goljanek, a producentem filmu jest Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Premiera „Dnia Matki” miała miejsce podczas 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Następnie film zdobył główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, co zagwarantowało mu miejsce na oscarowej długiej liście. Produkcja prezentowana była m.in. na największym festiwalu filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii – Raindance Film Festival.