16.05.2021

Mamy zaszczyt zaprosić na inaugurację roku akademickiego 2021/2022 w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 odbędzie się 7 października 2021 roku (czwartek) o godz. 10.00 w sali kinowej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach.

W programie wydarzenia:

Przemówienie inauguracyjne Dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Krystyny Doktorowicz prof. UŚ

Przemówienie inauguracyjne Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszarda Koziołka

Immatrykulacja studentów

Wykład inauguracyjny dr hab. Krystyny Doktorowicz prof. UŚ pt. „Polskie Oscary”

Chętnych studentów do wzięcia udziału w inauguracji zapraszamy do kontaktu mailowego na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W związku z koniecznością zachowania zasad bezpieczeństwa, w inauguracji może uczestniczyć ograniczona liczba osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

20.09.2021
Foto: Krzysztof Szlapa / Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego

Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w piątek 17 września odwiedziła wyjątkowo liczna grupa gości! W nasze progi zawitali uczniowie klas I-VIII z Prywatnej Szkoły Podstawowej „ART” w Tychach – w sumie prawie 70 osób!

Dzieci wzięły udział w warsztacie "Jak działa studio filmowe", który poprowadził pracownik Szkoły Krzysztof Szlapa. Dzieci miały okazję na wcielenie się w rolę reżyserów, operatorów obrazu, realizatorów dźwięku, scenografów, a także samych aktorów. Pod okiem pracownika Szkoły mogły nakręcić własną, improwizowaną scenę i poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym.

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego od 1 października 2019 roku sprawuje patronat honorowy nad Prywatną Szkołą Podstawową „ART” w Tychach.

17.09.2021

Rozpoczęła się procedura składania wniosków o przyznanie stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2021/2022.

Namawiamy do składania wniosków, tym bardziej, że wśród ocenianych kryteriów jest również działalność artystyczna (m.in. udział w powstaniu filmu, zakwalifikowanie do przeglądów filmowych, nagrody konkursowe).

We wniosku można przedstawić wyłącznie osiągnięcia uzyskane do dnia 30 września 2021 r.

Wnioski należy przedkładać Dziekanowi najpóźniej do 4 października 2021 roku.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: link

15.09.2021

Dzień Matki (2021) wyreżyserowany przez Patryka Kaflowskiego zakwalifikował się na Raindance Film Festival, gdzie odbędzie się brytyjska premiera filmu. Założony w 1992 roku Raindance jest największym festiwalem filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii. Festiwal znajduje się na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara, Studenckiego Oscara i Nagród BAFTA. Nasza produkcja zostanie zaprezentowana w programie krótkich metraży zatytułowanym "Relative States".

Szczegóły selekcji: link

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 27 października - 6 listopada w Londynie. Co roku Raindance przyciąga do Londynu 16 000 odwiedzających, w tym 500 profesjonalistów z branży filmowej.

Dzień Matki miał swoją światową premierę podczas 40. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Zwyciężył w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach otrzymując jednocześnie kwalifikację Oscarową w kategorii doceniającej krótkometrażowe filmy fabularne.

10.09.2021

Podczas 17. edycji CineFest Miskolc International Film Festival odbywającego się w dniach 10-18 września w Miszkolcu na Węgrzech zostanie zaprezentowany dorobek kinematografii Górnego Śląska. W ramach przygotowanego programu 11 września o godz. 17:00 zostaną przedstawione m.in. etiudy studenckie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W ramach programu zostaną zaprezentowane trzy bloki tematyczne. Pierwszym z nich będzie mini retrospektywa filmów Lecha Majewskiego, podczas której zostaną pokazane filmy „Wojaczek” (1999) oraz „Angelus” (2001). Reżyser spotka się również z węgierską publicznością. W ramach kolejnej części prezentacji, poświęconej Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, zostaną zaprezentowane etiudy studenckie. W programie znalazły się następujące filmy krótkometrażowe: Mój kraj taki piękny (reż. Grzegorz Paprzycki, 2019), Wyraj (reż. Agnieszka Nowosielska, 2020), Test (reż. Bartosz Toboła, 2020), Mały koniec świata (reż. Karol Ulman, 2020), Seal Story (reż. Bartłomiej Błaszczyński, 2020). Dla najmłodszej publiczności przygotowano natomiast filmy animowane wyprodukowane przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Prezentacja twórczości filmowej Górnego Śląska w Miszkolcu jest realizowana przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, katowicką Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz bielskim Studiem Filmów Rysunkowych.