24.11.2020
Festiwal Interpretacje

Po raz pierwszy z okazji jubileuszowej edycji 20. Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2020 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli najważniejszych festiwali teatralnych i artystycznych w Europie.

Stan pandemii radykalnie zmienił organizację wielu wydarzeń kulturalnych w 2020 roku, powodując przesunięcie lub odwołanie niektórych z nich. Również organizatorzy 20. Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje podjęli trudną decyzję o przeniesieniu festiwalu w sferę wirtualną.

Podczas panelu porozmawiamy z naszymi Gośćmi o decyzjach, jakie podjęli przy organizacji swoich wydarzeń, a także o przyszłości wydarzeń teatralnych w ogóle.

Głównymi obszarami moderowanej dyskusji będą:

 • jak pandemia zmieniła obecność festiwali teatralnych w sieci, ale także w „rzeczywistości fizycznej”; jakie aspekty były brane pod uwagę przy organizacji lub podejmowaniu decyzji o odwołaniu tych wydarzeń
 • jak można ocenić funkcjonowanie festiwali teatralnych, filmowych i sztuk wizualnych oraz ich wpływ na widza; czy daje się zauważyć oderwanie widza od festiwalowej atmosfery?
 • na jakie problemy organizacyjne i produkcyjne napotykają festiwale teatralne odbywające się w przestrzeni wirtualnej?
 • jakie oczekiwania wobec teatru, kina i sztuk wizualnych będą mieć widzowie po zakończeniu pandemii; czy nastąpi zmiana języka teatru lub filmu?

Festiwale biorące udział w panelu (w kolejności alfabetycznej):

 • Berliner Theatertreffen
 • Chekhov International Theatre Festival
 • Edinburgh International Festival
 • London International Festival of Theatre
 • Sibiu International Theatre Festival

Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu: link

23.11.2020
"Trochę raju" / fot. Andrzej Cichocki

Do tegorocznego konkursu filmów krótkometrażowych Amsterdamskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA zaproszono dokument naszego absolwenta i wykładowcy Andrzeja Cichockiego "Trochę raju" (produkcja: Studio Munka). To dokumentalna opowieść z pogranicza realizmu i baśni. Film o śląskiej rodzinie, która w zakątku metropolii odkrywa przed widzem swój świat i dzieli z nim chwile z życia, nierozerwalnie związanego z otaczającą ich naturą.

Pokaz premierowy odbędzie się 23 listopada o godz. 21.00 w kinie Tuschinski w Amsterdamie. Natomiast kolejne seanse będą mieć miejsce na platformie online festiwalu i odbędą się w poniższych terminach:

 • 27 listopad 18:00 - 19:39 - Online Cinema 2
 • 2 grudzień 16:30 - 18:19 - Online Cinema 1

Więcej informacji o filmie "Trochę raju" znajdziecie na stronie festiwalu: link

19.11.2020

Jesteśmy w gronie nowych partnerów branżowej platformy T-Port Online Film Market.

T-Port to innowacyjna platforma, której celem jest promowanie wschodzących talentów i ułatwianie dystrybucji filmów krótkometrażowych w profesjonalnej branży filmowej. T-Port Online Film Market to narzędzie branżowe ograniczone jedynie do użytku profesjonalistów: producentów, festiwali filmowych, agentów sprzedaży.

Platforma została zainicjowana przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Studenckich w Tel Awiwie w 2017 roku. Obecnie zawiera ponad 600 tytułów zrealizowanych przez niezależnych filmowców i studentów szkół filmowych.

T-Port jest aktywny na festiwalach, targach i wydarzeniach branżowych organizując wydarzenia i panele dla profesjonalistów. W 2019 roku T-Port otrzymał grant z programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

17.11.2020

W ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 22 listopada 2020 roku o godz. 16.00 odbędzie się masterclass Dariusza Pawelca „Przeniesienie. Rejestracja wideo spektaklu teatralnego"

Nasz wykładowca, prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec opowie m.in. jakie warunki muszą być spełnione, aby rejestracja wideo spektaklu teatralnego w jak najpełniejszej formie oddawała przedstawienie teatralne.

Na spotkanie obowiązują zapisy. Zarejestrować swój udział można pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej na temat masterclassu: link

Ponadto w programie 20. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w ramach sekcji fabularnej zaprezentowanych zostanie pięć filmów fabularnych wyprodukowanych przez Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kuratorem sekcji jest reżyser, scenarzysta i pedagog Krzysztof Zanussi. Wśród wybranych przez naszego wykładowcę tytułów znalazły się: „Hi, how are you” (2019) w reżyserii Michała Chmielewskiego, „Fikołek” (2019) w reżyserii Mileny Dutkowskiej, „Nigdy dobrze” (2019) w reżyserii Pawła Powolnego, „Też coś dla Ciebie mam” (2018) w reżyserii Iwo Kondefera oraz „O chłopcu, który chodził boso” (2020) w reżyserii Gracjany Piechuli.

Z kolei prof. dr hab. Andrzej Fidyk - nasz wykładowca, dyrektor kierunku reżyseria jest kuratorem sekcji dokumentalnej w ramach, której zaprezentowanych zostanie pięć różnorodnych filmów dokumentalnych. W tym między innymi ubiegający się o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej „Mój kraj taki piękny” (2019) w reżyserii Grzegorza Paprzyckiego oraz powstały także w naszej szkole głośny dokument „Debiut – miłość” (2015) w reżyserii Sylwii Rosak.

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

07.11.2020
"Material" / fot. Joanna Różniak

7 listopada w Chicago rozpocznie się 32. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) w ramach, którego amerykańskiej publiczności zostaną zaprezentowane 4 nasze etiudy: "Fikołek" (2019) Mileny Dutkowskiej, "Material" (2020) Joanny Różniak, "O czym szumią bloki" (2019) Rafała Waraczewskiego oraz "Julek" (2019) Bartosza Toboły.

Natomiast na Cyprze w konkursie o nagrodę CYIFF GOT TALENT na 15. edycji The Cyprus International Film Festival będzie rywalizować "Test" (2020) Bartosza Toboły, z kolei w konkursie na hiszpańskim Bilbao International School Zinema Fest swój kolejny zagraniczny pokaz będzie miał nasz pretendent do Oscarów "Mój kraj taki piękny" (2019) Grzegorza Paprzyckiego. W podobnym czasie "Badylok" (2018) Karoliny Kłapkowskiej oraz „Bajka na niespokojny sen” (2019) Nawojki Wierzbowskiej zostaną wyświetlane podczas 36. edycji International Short Film Festival Berlin 2020 w sekcji „Focus On: Poland”.

Z kolei światowa premiera naszego covidowego dokumentu "Halo Babciu" w reż. Kamili Chojnackiej odbędzie się 21 listopada o godz. 21.00 w Amsterdamie w trakcie IDFA Competition for Student Documentary. Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie.