Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

03.03.2022
Fot. Anna Huth

W New Delhi trwa aktualnie Habitat International Film Festival, w ramach którego Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego odgrywa ważną rolę, mianowicie dzięki Instytutowi Polskiemu w New Delhi udało zorganizować się warsztaty filmowe dla osób chcących poznać polskie kino od przysłowiowej kuchni.

Warsztaty filmowe w ramach HIFF 2023 poprowadzili dr Anna Huth, Grzegorz Paprzycki i Jakub Kopeć, za co należą się niemałe brawa. Według Kajusa Augustyniaka, a więc dyrektora Polskiego Instytutu w New Delhi, polskie warsztaty filmowe są największą atrakcją festiwalu i ich sukces objawia się między innymi w stosunku liczby chętnych osób do ilości wolnych miejsc. Słowa te niewątpliwie są drogocenną pochwałą w kierunku polskich szkół filmowych i jednocześnie nadzieją, że uda się wypracować pewną powtarzalność, mająca na celu promocje polskiej kinematografii jak i Polski sensu stricto w najbliższych latach.

Na zaproszenie organizatorów festiwalu mieliśmy przyjemność zaprezentować osiem filmów naszych studentów i absolwentów, cztery fabularne i cztery dokumentalne. Ponadto swój pokaz podczas HIFF 2023 miał również film pt. „Liczba doskonała” w reżyserii prof. Krzysztofa Zanussiego, wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ.

Habitat International Film Festival trwa od 17 do 26 marca 2023 roku w jednym z najważniejszych centrów kultury w New Delhi. Przez 10 dni ponad 60 filmów z 20 państw świata mogli zobaczyć indyjscy widzowie, przede wszystkim studenci miejscowych szkół artystycznych. Głównym partnerem obecnej edycji festiwalu jest Australia.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczyniają się do promocji polskiej kultury za granicą, w szczególności ślemy podziękowania dla Polskiego Instytutu w New Delhi za sfinansowanie przedsięwzięcia, następnie dla prowadzących warsztaty oraz twórców filmów

03.03.2022
fot. Matylda Klos

Wielkie brawa dla doktora Jana P. Matuszyńskiego!

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w ramach 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki jednym z laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej 2022 w kategorii pracownik został dr Jan P. Matuszyński, wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego!

Uroczystą galę otworzył dyrektor generalny ŚFN i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. W gali wzięli udział również prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, wiceprezydent Miasta Katowice Waldemar Bojarun oraz wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk.

Spośród 40 nominowanych w trzech kategoriach (tj.: pracownik, doktorant, Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice) znalazło się 15 kobiet i 25 mężczyzn.

Nagrodzeni zostali wybrani przez kapitułę nagrody kierowaną w tym roku przez prof. dr hab. n. med. Katarzynę Mizię-Stec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto wręczono nagrodę specjalną przyznaną przez Prezydenta Miasta Katowice osobie prowadzącej działalność naukową na rzecz społeczności Katowic. Galę odbywającą się 18 marca poprowadziła Marta Sudnik-Paluch, dziennikarka radia eM.

03.03.2022
fot. FB Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ

Miło jest nam poinformować, że Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego wraz z Muzeum Miejskim w Tychach jest organizatorem spotkania z twórcami książki pt. „Nowe miasto. Nowe widzenie”.

W roku akademickim 2021/2022 studentki i studenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego dokumentowali miasto Tychy. Tworzyli pod okiem swojego wykładowcy, cenionego artysty dr hab. Rafała Milacha, prof. UŚ oraz muzealniczki Eweliny Lasoty.

Młodzi ludzie, oderwani od ekranów (po okresie zdalnego nauczania w czasie epidemii COVID-19), wyruszyli w miasto. W 2021 roku mijało 70 lat od rozpoczęcia jego budowy i pomimo tego panowało przeczucie, iż istnieją niedostatecznie poznane dotąd obszary.

Powstała więc książka różnorodna formalnie i konceptualnie. Przedstawia takie tematy, jak nowa architektura czy tożsamość lokalna przejawiająca się w przywiązaniu do GKS-u Tychy. Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania.

W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe? Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co codzienne, lecz nie zawsze nazwane.

Uczestnicy i uczestniczki projektu fotograficznego: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomasz Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Anna Ryń oraz Jakub Stoszek.

Opieka artystyczna naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ

Opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota

16 marca 2023 r. w godzinach od 18:00 do 20:00

Wstęp wolny - obowiązują zapisy (szczegóły w opisie wydarzenia na facebooku: link)

03.03.2022
fot. muzeumslaskie.pl (Rafał Wyrwich)

Przypominamy o możliwości odwiedzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie to do 07.05.2023 r. mają Państwo okazję do bliższego zapoznania się z twórczością jednego z wykładowców Szkoły Filmowej, dr hab. Ryszarda Czernowa, prof. UŚ.

Wystawa cybergrafii „Ryszard Czernow Vanitas 2023” skupia w sobie wieloznaczeniowy zbiór prac pochodzących zarówno z lat poprzednich jak i tych mniej odległych, niedawno minionych - można by rzec, współczesnych.

Motywem przewodnim artysty jest szeroko pojęte przemijanie, rozumiane jako mniej lub bardziej destrukcyjny upływ czasu, mający wpływ na wszystko co otacza społeczeństwo, poprzez rzeczy materialne do nas samych. Wszystko ulega wyniszczeniu i nic nie jest trwałe, a stanowi to tylko pewien proces, który rozpoczyna swój bieg już od samego początku stworzenia.

Profesor sam przyznaje, że pozostawia pewne pole do interpretacji swoich dzieł, zmuszając tym samym odbiorcę do refleksji, uzależnionej od jego wrażliwości i doświadczenia życiowego. Każdy ma więc szansę zobaczyć coś innego wśród cyfrowych kompozycji.

03.03.2022
fot. Krzysztof Szłapa

W bieżącym tygodniu na naszym wydziale przebywa wyjątkowy gość - przedstawiamy Wam Panią Ledionę Kasapi!

Lediona Kasapi dzieli się ze studentami Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego z kierunków Reżyserii oraz Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej wiedzą z zakresu: strategii festiwalowych, dystrybucji krajowej i międzynarodowej, marketingu filmowego, a więc sprzedaży filmu sensu largo.

Nasz gość na co dzień pracuje w TVCO, a więc włoskiej firmie zajmującej się międzynarodową dystrybucją filmów. Lediona Kasapi specjalizuje się w wyszukiwaniu filmów mających odpowiedni potencjał komercyjny, następnie prowadzi do ich zakupu i dystrybucji na wielu polach eksploatacji.

Studenci zafascynowani są otwartością Pani Lediony Kasapi i jej bogatego doświadczenia, któremu towarzyszy łatwość w przekazywaniu cennych informacji podczas zajęć. Wskazówki pozyskane w tym tygodniu bez wątpienia przełożą się na skuteczność podejmowanych w niedalekiej przyszłości decyzji.

Podczas zajęć ze studentami prezentowane są niedawno pozyskane przez naszego gościa filmy tj.:

  • Until Branches Bend, reż. Sophie Jarvis
  • Behind the Haystacks, reż. Asimina Proedrou
  • The Land Within, reż. Fisnik Maxville