Nasz film znowu w grze o Oscara! Taty nie ma półfinalistą 2025!
Wśród 60 filmów wybranych spośród z całego świata znalazła się nasza krótkometrażowa etiuda fabularna Taty nie ma w reżyserii Jana Saczka. To jedyny film z Polski w tegorocznym półfinale, wyłoniony spośród aż 3127 zgłoszeń!
Taty nie ma reż. Jan Saczek | zdjęcia: Patryk Roman | kierownictwo produkcji: Lidia Le Thanh
Opis: Dwaj nieletni bracia ukrywają przed światem, że ich ojciec cierpi na demencję czołowo-skroniową. Muszą się nim opiekować i zarządzać domem, aby pozostać razem.
Serdeczne gratulacje dla całej ekipy, trzymamy kciuki w drodze po finał!
Pierwszoroczna etiuda Michała Łukowicza zdobyła Wyróżnienie w kategorii profesjonalnej podczas IV. edycji konkursu filmowego 𝐎𝐬𝐭𝐫𝐲 𝐊𝐢𝐞ł 𝐖𝐚𝐦𝐩𝐢𝐫𝐚 w Trzciance!
Cieszymy się, że nasz film ponownie został doceniony i że ta nietuzinkowa czarna komedia znów mogła zagościć na wielkim ekranie. Z radością informujemy również, że w jury zasiadała nasza absolwentka – Zofia Sawicka. Serdeczne gratulacje dla Was wszystkich!
Tennis Mortis | reżyseria Michał Łukowicz | zdjęcia Kaja Struszczyk | kierownictwo produkcji Julia Władacz | prod. 2024 r.
Ania przeżywa rozpacz po śmierci męża, zapalonego fana sportu. Nieoczekiwanie, jej ukochany pojawia się w domu, żeby obejrzeć finał ostatnich rozgrywek...
Na tym nie koniec! Do Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 4. FREEDOM Film Festival zakwalifikowały się Powtórzenia oraz Dzień Ojca!
Powtórzenia reż. Maciej Czuchryta | zdjęcia: Maksymilian Łobaczewski
Dzień Ojca reż. Patryk Kaflowski | zdjęcia: Łukasz Łatanik | kierownictwo produkcji: Oskar Sapeta
W Jury Konkursu Międzynarodowego na 4. FREEDOM Film Festival jako przewodniczący zasiądzie nasz wykładowca - prof. UŚ dr hab. Jan Paweł Matuszyński!
Warto też wspomnieć o dwóch filmach naszych absolwentek, które również znalazły się w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych – Ave Eva Agnieszki Nowosielskiej oraz Call Me Lala Zuzanny Sorówki!
Serdeczne gratulacje dla wszystkich twórców!
4. Freedom Film Festival odbywa się w Radomiu w terminie od 9 do 12 lipca 2025 r.
Superhero w 18. Konkursie Filmów Odrzutowych Hyde Park!
Superhero reżyseria oraz zdjęcia: Michał Materkowski | kierownictwo produkcji: Magda Firszt, Hanna Rusin
Opis: Nikodem zostaje upokorzony przez Igora na oczach Mai. Postanawia odegrać się na dręczycielu i zaimponować dziewczynie.
Hyde Park to przestrzeń dla twórców eksperymentujących z formą i tematem, którzy tworzą filmy osobiste, przewrotne, często pełne autoironii i odważnych pomysłów. To konkurs dla tych, którzy bawią się kinem i szukają nowych środków wyrazu.
Konkurs odbywa się w ramach Kameralnego Lata, które potrwa od 7 do 12 lipca 2025 r. w Radomiu.
Tylko do 20 lipca trwa wystawa fotograficznej instalacji artystycznej - 𝐑𝐘𝐒𝐙𝐀𝐑𝐃 𝐂𝐙𝐄𝐑𝐍𝐎𝐖 - 𝐑𝐃𝐙𝐀 𝐈 𝐏𝐎𝐏𝐈ÓŁ, przyjdź i zobacz ją na własne oczy!
Wystawa „Rdza i popiół” to poruszająca refleksja Ryszarda Czernowa nad przemijalnością materii i kruchością ludzkiej cywilizacji. Artysta ukazuje nieustanny proces fizycznych i chemicznych przemian, którym podlega świat – niezależnie od naszych prób jego zatrzymania, ochrony czy udoskonalenia.
Rdza i popiół stają się tutaj nie tylko symbolicznymi śladami przemijania, ale również metaforami sił destrukcji – czasu i ognia. Artysta zadaje pytania o granice trwałości, o sens zachowywania śladów istnienia oraz o nieuchronność przemiany.
Wystawa naszego wykładowcy, prof. UŚ dr. hab. Ryszarda Czernowa dostępna jest w Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu, do 20 lipca 2025 r.
Ryszard Czernow od początku lat 80. XX wieku aktywnie zajmuje się fotografią twórczą, nieustannie poszukując nowych środków wyrazu. Uznawany za prekursora artystycznego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii, jest również autorem terminu cybergrafia, określającego oryginalny nurt łączący sztukę wizualną z narzędziami cyfrowymi.
W swojej twórczości skupia się na współczesnej symbolice wanitatywnej, podejmując refleksję nad przemijaniem i relacją człowieka z otaczającym światem materii – zarówno ożywionej, jak i nieożywionej. Jego prace często cechuje głęboki wymiar metaforyczny i filozoficzny.
Od wielu lat zajmuje się również projektowaniem graficznym, w którym szczególne miejsce zajmuje subiektywna, autorska fotografia. Jest twórcą licznych plakatów filmowych, a jako reżyser i operator zrealizował szereg teledysków dla „kultowych” polskich grup muzycznych i artystów.