Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

20.03.2025

RYNEK PRODUKCJI FILMOWEJ: TRANSFORMACJA.I.

📅 28.03.2025 (piątek) | 10:00-16:00

📍 Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach | Sala kinowa

Zapraszamy na wykład, podczas którego zostaną poruszone następujące tematy:

🔹 nowy model produkcji filmowej w erze VOD,

🔹 producent – reżyser: zmiana modelu współpracy,

🔹 generatywna AI a przyszłość branży filmowej,

🔹 finansowanie filmów – czy da się bez dotacji?

🔹 film czy serial – co bardziej się opłaca?

Wykład poprowadzi:

Kamil Przełęcki – absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach, producent filmowy, ekspert ds. finansowania, wykładowca i pionier nowych technologii w branży audiowizualnej. Pracował przy filmach Andrzeja Wajdy („Katyń”, „Zemsta”), a także przy serialach i produkcjach dla Netflixa oraz HBO Europe („Odwilż”, „Warszawianka”).

Współtwórca pierwszych serwisów VOD w Polsce (Netino.pl, Kinoplex.pl) i promotor nowych technologii w produkcji filmowej (4K, Dolby Atmos, AI w cyfryzacji aktorów). Wykładał m.in. w Warszawskiej i Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Wajda School. Autor serii „Kompendium produkcji filmu fabularnego”.

Spotkajmy się i porozmawiajmy o kierunkach, w jakich zmierza współczesna produkcja filmowa!

20.03.2025

Nowa inicjatywa Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich!

Z radością informujemy, że dr Agnieszka Skołucka, Prodziekan ds. Organizacji i Projektów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, została powołana do Komitetu ds. Lifelong Learning przy Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich!

Podczas inauguracyjnego posiedzenia wyznaczono kluczowe kierunki działań na rzecz rozwoju kompetencji i promocji idei uczenia się przez całe życie.

W skład Komitetu, na czele z dr Joanną Strzelczyk-Łucką, weszli:

dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ

dr Agnieszka Skołucka

dr Anna Dewalska-Opitek

Grzegorz Szuba

Serdeczne gratulacje dla wszystkich członków Komitetu!

20.03.2025

 

20.03.2025

18.03.2025

Archiwalne rozmowy Ewy Puczek z ks. Józefem Tischnerem – finał cyklu spotkań!

16 marca 2025 r. w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu poświęconego ks. Józefowi Tischnerowi.

Wprowadzenie do wydarzenia poprowadziła prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz, przybliżając uczestnikom kontekst i znaczenie rozmów Ewy Puczek z wybitnym filozofem.

Po spotkaniu goście mieli okazję zwiedzić szkołę podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki, którą nadzorowały prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz oraz dr Agnieszka Skołucka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

18.03.2025

 

18.03.2025

 

18.03.2025

25.02.2025
Fot. Krzysztof Szlapa

Szkoła Filmowa im. Krzysztof Kieślowskiego UŚ zaprasza na Dni Otwarte!

Interesujesz się reżyserią? Piszesz scenariusze? Chcesz skonsultować swoją pracę lub aplikować na Reżyserię? Skorzystaj z konsultacji scenariuszowych

📅 9 maja 2025 r. w Szkole Filmowej odbędą się indywidualne konsultacje scenariuszy do filmów fabularnych i dokumentalnych.

📌 Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!

Warunki zgłoszenia:

📕 Maks. 30 stron podlega konsultacji.

🎬 Możesz zgłosić jeden scenariusz – fabularny lub dokumentalny.

📧 Zgłoszenia przyjmujemy do 13.04.2025 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (załącz scenariusz, podaj imię, nazwisko, telefon, szkołę oraz preferencje dotyczące godzin i konsultującego).

Konsultacje poprowadzą wykładowcy Szkoły Filmowej:

👤 dr hab. Beata Dzianowicz – reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, dramaturg. Autorka nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. "Odnajdę cię" oraz "Latawce".

👤 dr hab. Michał Rosa, prof. UŚ – reżyser i scenarzysta, autor filmów "Cisza", "Rysa", "Szczęście świata". Laureat wielu prestiżowych nagród, znany z subtelnych, psychologicznych portretów bohaterów.

👤 dr Bartosz Konopka – reżyser i scenarzysta, nominowany do Oscara za dokument Królik po berlińsku. Twórca filmów fabularnych "Lęk wysokości" i "Krew Boga", łączących w sobie realizm i symbolikę.

👤 dr hab. Bogdan Tosza – reżyser teatralny, publicysta, wykładowca. Specjalizuje się w adaptacjach literackich i pracy z aktorem. Tworzył spektakle w najważniejszych teatrach w Polsce.

👤 mgr Piotr Domalewski – reżyser, scenarzysta, aktor. Twórca nagradzanych filmów "Cicha noc" i "Hiacynt", mistrz opowieści o relacjach rodzinnych i społecznych.

Każdy uczestnik otrzyma 10-15 minut indywidualnej konsultacji.

📍 Dni Otwarte 2025 odbywają się podczas 22. edycji Węgiel Film Festival

🎥 Przyjdź i obierz filmową ścieżkę! Serdecznie zapraszamy!

24.01.2025

Rozpoczęliśmy nabór do Śląskiej Nagrody Naukowej 2025!

Możesz zgłosić kogoś, kto w wyjątkowy sposób wpływa na świat nauki lub, jeśli jesteś osobą pracującą na Uniwersytecie Śląskim wyślij swoje zgłoszenie! To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne oraz promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej.

Nagroda może być przyznana za całokształt osiągnięć lub za dokonania uzyskane w ciągu dwóch lat poprzedzających rok wręczenia wyróżnienia. Zgłoszenia w kategorii „Pracownicy” obejmują następujące obszary badawcze:

  • nauk technicznych,
  • nauk przyrodniczych
  • sztuki,
  • nauk humanistyczno-społecznych
  • nauk ścisłych
  • medycyny i nauk o zdrowiu.

Osobną kategorię Śląskiej Nagrody Naukowej stanowią „Doktoranci” – jeśli uważasz, że powinieneś lub powinnaś reprezentować Uniwersytet Śląski w tej kategorii, lub znasz osobę kształcącą się w Szkole Doktorskiej UŚ, która wyróżnia się swoją działalnością naukową to nie czekaj, wypełnij formularz!

Nagroda przyznawana jest za całokształt osiągnięć lub za osiągnięcia uzyskane w ciągu 2 lat poprzedzających rok wręczenia wyróżnienia. Nagradzane są osoby o znaczących osiągnięciach naukowych lub artystycznych, jak również promujące śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Śląska Nagroda Naukowa przyznawana jest przez uczelnie współorganizujące Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Osoby nominowane do nagrody wyłaniane są spośród osób pracujących w uczelniach lub kształcących się w szkołach doktorskich zgodnie z własnym harmonogramem i wewnętrzną procedurą każdej uczelni. Laureatów wybiera kapituła nagrody, w której skład wchodzą przedstawiciele każdej z uczelni. Poznamy ich podczas 9. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Zgłoszenia na Uniwersytecie Śląskim przyjmowane są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego do północy 4 maja 2025 roku.

Osoby nominowane do Nagrody mogą otrzymać następujące świadczenia:

  • publikacja sylwetki w zakładce Śląski Badawczy – przestrzeni, w której prezentowane są zainteresowania naukowe i sylwetki badaczy i badaczek związanych z UŚ,
  • artykuł w „Gazecie Uniwersyteckiej” z relacją z gali, zawierające sylwetki i opisy badań nominowanych,
  • informacja na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego,
  • indywidualne posty w social mediach UŚ poświęcone działalności naukowej,
  • publikacja sylwetki i opisu badań na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE,
  • informacja w newsletterze poświęconym działalności naukowej osób nominowanych,
  • zaproszenie na galę wręczenia nagrody wraz z osobą towarzyszącą.

Laureat Nagrody otrzyma między innymi:

  • nagrodę finansową,
  • statuetkę,
  • dedykowany osobny wywiad w Gazecie Uniwersyteckiej UŚ,
  • zaproszenie do podcastu Uniwersytetu Śląskiego,
  • wszystkie działania skierowane do nominowanych Śląskiej Nagrody Naukowej.

Szczegółowe informacje o Śląskiej Nagrodzie Naukowej znajdują się na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w zakładce „O nagrodzie”.

Wsparcie w wypełnianiu formularza i wszystkich innych kwestiach można uzyskać w Biurze Wydarzeń Akademickich, pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Procedura wyłaniania osób nominowanych z Uniwersytetu Śląskiego.

Regulamin Śląskiej Nagrody Naukowej.