16.05.2021

Mamy zaszczyt zaprosić na inaugurację roku akademickiego 2021/2022 w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 odbędzie się 7 października 2021 roku (czwartek) o godz. 10.00 w sali kinowej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach.

W programie wydarzenia:

Przemówienie inauguracyjne Dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Krystyny Doktorowicz prof. UŚ

Przemówienie inauguracyjne Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszarda Koziołka

Immatrykulacja studentów

Wykład inauguracyjny dr hab. Krystyny Doktorowicz prof. UŚ pt. „Polskie Oscary”

Chętnych studentów do wzięcia udziału w inauguracji zapraszamy do kontaktu mailowego na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W związku z koniecznością zachowania zasad bezpieczeństwa, w inauguracji może uczestniczyć ograniczona liczba osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

15.09.2021

Dzień Matki (2021) wyreżyserowany przez Patryka Kaflowskiego zakwalifikował się na Raindance Film Festival, gdzie odbędzie się brytyjska premiera filmu. Założony w 1992 roku Raindance jest największym festiwalem filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii. Festiwal znajduje się na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara, Studenckiego Oscara i Nagród BAFTA. Nasza produkcja zostanie zaprezentowana w programie krótkich metraży zatytułowanym "Relative States".

Szczegóły selekcji: link

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 27 października - 6 listopada w Londynie. Co roku Raindance przyciąga do Londynu 16 000 odwiedzających, w tym 500 profesjonalistów z branży filmowej.

Dzień Matki miał swoją światową premierę podczas 40. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Zwyciężył w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach otrzymując jednocześnie kwalifikację Oscarową w kategorii doceniającej krótkometrażowe filmy fabularne.

10.09.2021

Podczas 17. edycji CineFest Miskolc International Film Festival odbywającego się w dniach 10-18 września w Miszkolcu na Węgrzech zostanie zaprezentowany dorobek kinematografii Górnego Śląska. W ramach przygotowanego programu 11 września o godz. 17:00 zostaną przedstawione m.in. etiudy studenckie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W ramach programu zostaną zaprezentowane trzy bloki tematyczne. Pierwszym z nich będzie mini retrospektywa filmów Lecha Majewskiego, podczas której zostaną pokazane filmy „Wojaczek” (1999) oraz „Angelus” (2001). Reżyser spotka się również z węgierską publicznością. W ramach kolejnej części prezentacji, poświęconej Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, zostaną zaprezentowane etiudy studenckie. W programie znalazły się następujące filmy krótkometrażowe: Mój kraj taki piękny (reż. Grzegorz Paprzycki, 2019), Wyraj (reż. Agnieszka Nowosielska, 2020), Test (reż. Bartosz Toboła, 2020), Mały koniec świata (reż. Karol Ulman, 2020), Seal Story (reż. Bartłomiej Błaszczyński, 2020). Dla najmłodszej publiczności przygotowano natomiast filmy animowane wyprodukowane przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Prezentacja twórczości filmowej Górnego Śląska w Miszkolcu jest realizowana przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, katowicką Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz bielskim Studiem Filmów Rysunkowych.

08.09.2021
Znicz. Fot. unsplash

Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Wiesława Hudona – fotografa, reżysera filmowego, krytyka i historyka sztuki, nauczyciela akademickiego, wieloletniego wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Odszedł mając 78 lat.

O śmierci prof. Wiesława Hudona poinformował Karol Krukowski. – Mój mistrz, ojciec. Teraz płaczę i jest mi bardzo ciężko. Kiedyś napiszę więcej, bo pamięć musi trwać. Cześć jego pamięci – napisał na Fb.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 10 września o godz. 15 w Luksemburgu tylko w gronie rodzinnym.

W naszej pamięci prof. Wiesław Hudon pozostanie jako ceniony artysta i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń studentów.

07.09.2021
„Fikołek” / fot. Piotr Pawlus

Piotr Polak, odtwórca głównej roli w filmie „Fikołek” (2019) w reżyserii Mileny Dutkowskiej otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w kategorii krótkiego metrażu na Horrible Imaginings Film Festival w USA.

Horrible Imaginings Film Festival odbywał się w dniach 2-5 września 2021 w The Frida Cinema w Santa Ana w Kalifornii. Jest organizowany od 2009 roku i w ciągu ostatnich 11 lat zaprezentowano na nim ponad 750 filmów z obszaru horroru, sci-fi i fantasy. Horrible Imaginings Film Festival znalazł się wśród 100 najlepiej ocenianych festiwali filmowych na platformie FilmFreeway w 2018 roku. Dodatkowo magazyn MovieMaker umieścił go w 2018 roku na liście „50 festiwali filmowych wartych opłaty zgłoszeniowej”.

Fikołek opowiada o 32-letnim Adamie, który wciąż mieszka ze swoją nadopiekuńczą matką. Ich codzienność wypełniają rytuały posłuszeństwa i wzajemnej zależności. Wszystko się zmienia, gdy pewnej nocy Adamowi zaczyna towarzyszyć mężczyzna w szarym garniturze widoczny tylko dla niego.

Film miał swoją światową premierę podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znalazł się również w selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju oraz wielu polskich festiwali.