Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

03.03.2022

Dobiegła końca 19. edycja Węgiel Film Festival. Wśród laureatów festiwalu są filmy wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego: „Dzień matki” (2021) w reż. Patryka Kaflowskiego oraz „The Hero” (2021) w reż. Mileny Dutkowskiej. Nagrodę za najlepszy film fabularny otrzymała Adelina Borets – obecna studentka reżyserii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego za film „Rajski dom” (2021) wyprodukowany w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Komplet nagród przyznanych przez jury 19. edycji Węgiel Film Festival w składzie: Ewa Puszczyńska, Łukasz Ronduda i Piotr Sobociński jr.

  • Nagroda za najlepszy film fabularny: "Rajski dom", reż. Adelina Borets

Nagrodę przyznano za „wizualnie bezkompromisową niepokojącą opowieść o brutalności współczesnego świata, gdzie zinstrumentalizowana religia wchodzi w głębokie relacje ze światem przestępczym”.

Nagroda DI Factory na usługi postprodukcyjne o wartości 15,000 PLN

Nagrodę przyznano za „bardzo sugestywną opowieść o samotności, która łączy wszystkie żywe istoty, w kontekście przenikania się świata ludzkiego ze zwierzęcym, natury z przyrodą”.

Nagroda Cafe Ole Studio Dźwiękowe na usługi postprodukcji dźwięku o wartości 10,000 PLN

  •  Nagroda za najlepsze zdjęcia: "When Sicades Become Silent", reż. Aitor Sanchez

Nagrodę przyznano za „niesamowitą synergię obrazu z fabułą oraz za konsekwentnie pogłębioną dramaturgię w płaszczyźnie wizualnej. Za wspaniałe światło, które przekłada się na emocje”.

Nagroda ORKA na wynajem studia do postprodukcji obrazu o wartości 10,000 PLN

Z kolei Nagroda Publiczności trafiła do twórców filmu „The Hero” (2021) w reż. Mileny Dutkowskiej.

Węgiel Film Festival organizowany jest przez studentów II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

03.03.2022

W najbliższy czwartek 12 maja 2022 roku rozpocznie się 19. Węgiel Film Festival. Ideą festiwalu organizowanego przez studentów II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest prezentacja twórczości studenckiej. Sercem festiwalu pozostaje konkurs krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych zrealizowanych przez studentów uczelni filmowych z całego świata. W ramach tegorocznego konkursu zaprezentowanych zostanie 15 filmów fabularnych oraz 10 dokumentalnych, które oceni Jury w składzie: Ewa Puszczyńska, Łukasz Ronduda i Piotr Sobociński jr.

Podczas festiwalu będą miały miejsce pierwsze w Polsce targi branżowe szkół filmowych – Student Film Market, dedykowane obecnym i przyszłym studentom. Celem targów jest stworzenie przestrzeni wystawowej dla szkół filmowych, umożliwienie kontaktu między studentami różnych uczelni, a także spotkanie z przedstawicielami dużych i małych firm filmowych działających na rynku polskim. W pierwszej edycji wydarzenia udział wezmą: Szkoła Filmowa w Łodzi, Warszawska Szkoła Filmowa, Gdyńska Szkoła Filmowa, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz instytucje takie jak np. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Zawodowy Filmowców oraz Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Organizatorzy Węgiel Film Festival podczas czterech festiwalowych dni przygotowali szereg atrakcji. Reżyserzy castingu: Ewa Brodzka, Paulina Krajnik i Piotr Bartuszek wezmą udział w panelu dyskusyjnym o procesie budowania obsady i jego wpływie na kształt filmu. Tadeusz Łysiak – reżyser nominowanej do Oscara „Sukienki” przybliży drogę do międzynarodowego sukcesu swojego filmu. Talia Pristajecka – scenarzystka serialu „Zniewolona” opowie o roli showrunnera. Jerzy Kapuściński – dyrektor artystyczny Studia Munka przedstawi programy i działania instytucji skierowane dla młodych filmowców. Michał Oleszczyk - krytyk filmowy, scenarzysta i m.in. też konsultant scenariuszowy przybliży techniki budowania historii w scenariuszu filmowym. Twórcy najgłośniejszych polskich filmów minionego sezonu, takich jak „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Sweat” Magnusa von Horna, „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy, „Hiacynt” Piotra Domalewskiego i „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej w lekcjach mistrzowskich odniosą się do najciekawszych aspektów powstania ww. filmów. Natomiast debiutujący w pełnym metrażu absolwenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego: Marcin Filipowicz, Bartosz Blaschke, Tomasz Jurkiewicz i Michał Chmielewski w rozmowie z Agnieszką Smoczyńską opowiedzą o swojej drodze do debiutu.

19. edycja Węgiel Film Festival odbędzie się w dniach 12-15 maja 2022 w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na część warsztatową obowiązują zapisy.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie internetowej: link

03.03.2022
„Swoboda” / fot. Łukasz Łatanik

W dniach 6-15 maja w stolicy Indii Nowe Delhi odbywa się 3. edycja Habitat International Film Festival. W bloku filmów studenckich z Polski zostaną zaprezentowane 4 nasze etiudy: „Mały koniec świata” (2020) w reż. Karola Ulmana, „Dzień matki” (2021) w reż. Patryka Kaflowskiego, „Ostatnie dni lata” (2020) w reż. Klaudii Kęski oraz „Uległość” (2020) w reż. Michała Ciechomskiego. Pokaz będzie mieć miejsce 8 maja.

Amerykańska premiera filmu „Chatka” (2021) w reż. Bartosza Toboły odbędzie się w Nowym Jorku podczas The New York Science Fiction Film Festival.

Dwa filmy wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego będzie można zobaczyć w maju w Czechach. „Dzień matki” (2021) w reż. Patryka Kaflowskiego będzie rywalizować o nagrody w konkursie krótkometrażowym 5. edycji International Film Festival Elbe Dock w Uściu nad Łabą. Z kolei „The Hero” (2021) w reż. Mileny Dutkowskiej zakwalifikował się do konkursu studenckiego 62. edycji Zlín Film Festival International Film Festival for Children and Youth w Zlinie.

„Swoboda” (2021) w reż. Joanny Różniak będzie reprezentować Szkołę w konkursie krótkometrażowym 19. edycji Neisse Film Festival w Großhennersdorf w Niemczech. Natomiast „Na wieki” (2021) w reż. Aleksandry Kamińskiej będą się ubiegać o nagrody 9. edycji Cortos En Cortos w Meksyku.

03.03.2022

W czwartek 28 kwietnia 2022 roku zapraszamy studentów kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej na warsztaty z Jarosławem Bolińskim, producentem filmowym i reklamowym. Spotkanie warsztatowe pt. „Rynek produkcji teledysku” będzie mieć miejsce o godz. 12:00 w sali 3.08 Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach.

Jarosław Boliński jest producentem filmowym i reklamowym. Ukończył kierunek organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego). Założyciel domu produkcyjnego / studia filmowego Propeller Film, które w trakcie 15 lat działania zrealizowało ponad 1000 spotów reklamowych. Jarosław Boliński wyprodukował nagradzany na festiwalach film „Pan T." (2019) w reżyserii Marcina Krzyształowicza, który otrzymał aż 12 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020, co przełożyło się ostatecznie na dwie statuetki.

03.03.2022
„The Hero” / fot. Igor Połaniewicz

Film „The Hero” (2021) w reż. Mileny Dutkowskiej wyprodukowany w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu wschodnioeuropejskiego ufundowaną przez miasto Selb o wartości 1.500 Euro podczas 45. edycji Grenzland-Filmtage Selb w Niemczech.

„The Hero” opowiada o Cyprianie - 10-letnim sierocie, który w obliczu cierpienia marzy by zostać prawdziwym bohaterem. Autorem zdjęć do filmu jest Igor Połaniewicz. Za kierownictwo produkcji odpowiadał Ernest Małkiewicz. Producentem filmu jest Krystyna Doktorowicz (Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Grenzland-Filmtage Selb stawia sobie za cel wspieranie nowych i wschodzących talentów. 45. edycja Grenzland-Filmtage Selb odbywała się w dniach 21-24 kwietnia w Selb.

Lista laureatów festiwalu: link