Janusz Musiał

prof. dr hab. Janusz Musiał

Fotograf, filmowiec, kulturoznawca, autor posługujący się różnymi mediami (fotografia, krótka forma filmowa, animacja, instalacja, obiekt, słowo, projekty sieciowe) w celu realizacji tematycznych projektów, wystaw, filmów, katalogów i albumów.

Doktor nauk humanistycznych (2009): Uniwersytet Śląski w Katowicach, dyscyplina – kulturoznawstwo, specjalność – fotografia i nowe media. Praca: "Fotografia jako przestrzeń kulturowa. Obraz – Media – Autor".

Doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych (2013): Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej. Praca: "Archeologia Nowych Mediów – kultura, pamięć, czas, fotografia".

Od 2005 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2005-2012 członek Zarządu ZPAF Okręg Śląski, w latach 2008-2012 wiceprezes ds. artystycznych. Od roku 2014 członek ZPAF Okręg Dolnośląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2016 roku). Od 2006 roku nauczyciel akademicki (fotografia, film, multimedia), a od 2015 roku adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autor ponad 150. wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych w zakresie fotografii i sztuki mediów, w tym ponad 30. tematycznych wystaw indywidualnych (w kraju i poza krajem, m.in.: Bytom, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Piła, Sosnowiec, Warszawa oraz Algieria, Czechy, Litwa, Słowacja, Niemcy). Kurator ponad 50. wystaw indywidualnych i tematycznych zbiorowych. Autor tekstów i recenzji poświęconych fotografii i nowym mediom (ponad 50) oraz juror w konkursach w zakresie fotografii i sztuki mediów. Twórca filmów eksperymentalnych podejmujących analizę i interpretację stanów granicznych i wzajemnych relacji medium fotografii, animacji i filmu oraz filmów dokumentalnych poświęconych sylwetkom artystów oraz ich twórczości.

W latach 2014 i 2015 współorganizator i członek rady naukowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej – Fotograficznej i Socjologicznej w Opawie i Zabrzu (Instytut Twórczej Fotografii UŚ, WST Katowice, Miasto Zabrze). Pomysłodawca i autor takich działań i projektów z zakresu kultury i sztuki, jak: Leksykon Śląskiej Fotografii – cykl filmów dokumentalnych (od 2005 roku), Motywy Śląska w fotografii i filmie 2006 – interdyscyplinarna konferencja naukowa, Kopalnia Obrazu – kolektyw artystyczny (od 2006 roku), O wystawie fotografii – cykl filmów dokumentalnych (od 2007 roku), Kopalnia Mediów – intermedialne warsztaty (od 2012 roku), Antologia Artystów Galerii Extravagance – cykl filmów dokumentalnych (od 2013 roku).