Olaf Flak

prof. UŚ dr hab. Olaf Flak

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (Wydział Zarządzania) oraz Politechniki Śląskiej (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki). Zajmuje się badaniami dotyczącymi konkurencyjności przedsiębiorstw oraz specjalizuje się w technikach i narzędziach menedżerskich online. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Ford Motor Company w Kolonii oraz ING Bank Śląski. Przez 5 lat współtworzył portal rekrutacyjny pracuj.pl. Koordynator projektów badawczych i doradczych, twórca narzędzia do diagnozowania konkurencyjności przedsiębiorstw. Stypendysta DAAD. Obecnie adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz niezależny trener i doradca biznesowy.

Współtwórca Barometru Konkurencyjności Przedsiębiorstw, w którym od 2012 roku wzięło udział ponad 2500 przedsiębiorstw z Polski, Czech i Słowacji. W zakresie konkurencyjności przedsiębiorstw współautor monografii i przewodnika diagnostycznego Konkurencyjni przetrwają (konkurencyjniprzetrwają.pl). Założyciel platformy badawczej Sensorium24.org. Autor koncepcji układu wielkości organizacyjnych i narzędzi menedżerskich, które zmierzają do zastąpienia menedżera robotem.

Ekspert merytoryczny w programie Horizon 2020, recenzent w czasopiśmie w zakresie nauk o zarządzaniu „The OeconomiaCopernicana”. Kilkukrotnie nagrodzony nagrodą Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (2007, 2008, 2009) oraz Rektora Uniwersytetu Śląskiego (2015).