Spotkanie z Patrykiem Kaflowskim w ramach Sceny Premier Naukowych

04.01.2022

Zapraszamy na 14. odsłonę Sceny Premier Naukowych, której gościem będzie student kierunku reżyseria Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Patryk Kaflowski – autor filmu „Dzień Matki” z oscarowej longlisty.

Spotkanie online odbędzie się w czwartek 13 stycznia 2022 roku o godz. 18.00. Poprowadzi je Ewa Niewiadomska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz uniwersyteckim kanale YouTube. Rozmowa będzie także tłumaczona na Polski Język Migowy.

Lis, gospodarstwo gdzieś na końcu świata i młoda kobieta oczekująca dziecka – oto główne elementy poruszającej etiudy filmowej opowiadającej o macierzyństwie, samotności, lęku oraz sile i bezwzględności natury. Obraz w reżyserii Patryka Kaflowskiego zachwycił międzynarodową publiczność.

Za zdjęcia do „Dzień Matki” odpowiedzialny jest Patryk Roman. Montaż to dzieło spółki Patryk Kaflowski i Michał Walter. Opiekunem produkcji był Krzysztof Lang, reżyser takich filmów, jak m.in. „Prowokator” (1995) czy „Ach, śpij kochanie” (2017). Za kierownictwo produkcji odpowiedzialni są Katarzyna Bielińska oraz Konrad Petrenko-Goljanek, a producentem filmu jest Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Premiera „Dnia Matki” miała miejsce podczas 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Następnie film zdobył główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, co zagwarantowało mu miejsce na oscarowej długiej liście. Produkcja prezentowana była m.in. na największym festiwalu filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii – Raindance Film Festival.