Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Projekt fotograficzny „Nowe miasto. Nowe widzenie”

12.01.2022
Fot. W grafice wykorzystano fotografię autorstwa Marka Nowickiego ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego rozpoczyna współpracę z Muzeum Miejskim w Tychach. We wspólnym projekcie fotograficznym „Nowe miasto. Nowe widzenie” uczestniczyć będą studenci kierunku Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. Projekt będzie trwał przez cały 2022 rok. Powstałe cykle fotografii zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie.

Nazwa projektu czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki. Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je.

Tej miejskiej żywotności przyglądają się uczestniczki i uczestnicy projektu. Fotografując pod okiem artysty i wykładowcy Rafała Milacha (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach), przy wsparciu Eweliny Lasoty (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach), studentki i studenci skierują swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek.

Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania. W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe? Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co codzienne, lecz nie zawsze nazwane. Czy apartamentowiec to nowy blok? Czy osiedla strzeżone to jeszcze przestrzeń wspólna? Czy szeregówka to spełnienie mieszkaniowych ambicji, a może jedyna alternatywa dla budownictwa wielomieszkaniowego?

uczestniczki i uczestnicy projektu: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomasz Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Maks Plater, Anna Ryń, Jakub Stoszek

opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ

opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach