Wernisaż wystawy Krzysztofa Szlapy „Scenografie”

Fot. Krzysztof Szlapa

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Szlapy „Scenografie”. Wernisaż odbędzie się w środę 2 marca 2022 roku o godz. 18.30 w Galerii „Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 1 kwietnia 2022 roku (od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00). Wstęp jest wolny. Wernisaż odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Scenografie

Fotografowanie miasta jak scenografii teatralnej, w której przed chwilą coś się wydarzyło lub za moment coś się stanie. Owo „coś” jest tajemnicą i wyzwaniem dla wyobraźni widza. Tym samym przeniosłem uwagę z głównych wydarzeń na ich tło, prowokując permanentnym brakiem bohatera-człowieka. To pozwoliło mi się skoncentrować na trzech istotnych dla mnie wątkach: pustce, naturze i świetle.

Proces twórczy został mocno rozciągnięty w czasie i można go podzielić na dwa nierówne etapy. Pierwszy nieregularny, spontaniczny, podświadomy (od 2011 roku do czasu wybuchu pandemii) oraz drugi usystematyzowany i przemyślany (w trakcie trwania pandemii). Projekt nabrał rozpędu, gdy zmieniłem porę fotografowania z dnia na noc. W pierwszym etapie pracowałem indywidualnie, niejako przy okazji, w różnych miejscach naszego regionu. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat zacząłem współorganizować z Leszkiem Komenderą cotygodniowe plenery dla małej grupy przyjaciół-fotografów odwiedzając w związku z tym wiele miast konurbacji górnośląskiej. W ten sposób powstały setki nowych fotografii z czego na wystawę udało się wyselekcjonować ponad 50 kadrów.

Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014 roku współkurator w fotograficznej Galerii Pustej cd. w Jaworznie, w latach 2014–2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Portfolio