18. edycja filmPOLSKA za nami. Damian Kocur laureatem!

Autor: Katarzyna Mazur / na zdjęciu Damian Kocur

Dziś mija tydzień od zakończenia 18. edycji filmPOLSKA, największego święta polskiego kina poza granicami kraju. Festiwal rokrocznie odbywa się w kilku studyjnych kinach w Berlinie, a nasza Szkoła zarówno w tej jak i poprzednich edycjach mogła po części towarzyszyć temu wydarzeniu.

Festiwal filmowy organizowany jest przez Instytut Polski w Berlinie. Tegoroczną edycję zwyciężył film w reżyserii naszego absolwenta Damiana Kocura - „Chleb i sól”, gratulujemy!

Program imprezy jak zwykle nie zawiódł. Możemy pochwalić się, że na jego kształt złożyło się kilka filmów w reżyserii naszych absolwentów oraz jeden wyprodukowany przez Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego.

Poza nagrodzonym filmem Damiana Kocura, widzowie mogli zapoznać się z następującymi filmami naszych absolwentów: „The Silent Twins” i „Córki Dancingu” reż. Agnieszka Smoczyńska, „Syndrom Hamleta” reż. Piotr Rosołowski & Elwira Niewiera, „W Ukrainie” reż. Piotr Pawlus & Tomasz Wolski oraz krótkometrażowym filmem dokumentalnym naszej produkcji, realizacji obecnego studenta Tomasza Grzymały - „Pole” w sekcji Night of Shorts.

W ramach festiwalu odbyło się wiele spotkań z autorami, m.in. uczestnicy mogli osobiście dopytać o film laureata Damiana Kocura oraz Agnieszkę Smoczyńską. Ponadto program wzbogacony został o warsztaty aktorskie prowadzone przez dr Annę Huth, wykładowczyni naszego wydziału, która już kolejną edycję z rzędu pełni funkcję moderatora pokazów w poszczególnych kinach. W tym roku pod opieką Anny Huth znalazło się berlińskie Sputnik Kino.

Z niecierpliwością spoglądamy na przyszłoroczny kalendarz i liczymy na to, że oprócz pełnometrażowych filmów naszych absolwentów w programie znajdą się również krótkometrażowe formy studenckie. Do zobaczenia!

Zapraszamy do odwiedzania naszych profili w mediach społecznościowych – tam można obejrzeć więcej zdjęć z festiwalu: INSTAGRAM / FACEBOOK.