Panel dyskusyjny i warsztaty filmowe z udziałem dwóch doświadczonych reżyserów castingu

Za nami dwa intensywne i ekscytujące dni w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

We wtorek odbył się panel dyskusyjny pt. "Ortodoksyjny - Nieortodoksyjny: Rzeczywistość castingu i produkcji na Bliskim Wschodzie", w którym udział wzięli dwaj doświadczeni reżyserzy castingu, Esther Kling z Izraela i Piotr Bartuszek z Polski.

🎬 Po panelu dyskusyjnym rozpoczęły się dwudniowe warsztaty filmowe, podczas których to nasi studenci mieli okazję popracować pod okiem doświadczonych reżyserów castingu, w oparciu o specjalnie przygotowane scenariusze. Wszystkiemu koordynowała dr Anna Huth - wykładowczyni Szkoły Filmowej. W dniu wczorajszym w warsztatach uczestniczyła m.in. Lena Góra, polska aktorka (Roving Woman, Pierwszy taniec w chmurach).

Esther Kling jest członkiem Academy of Motion Picture Arts and Sciences oraz ICDA. Była nominowana do nagrody Emmy za casting do miniserialu "Unorthodox". Esther zdobyła Nagrodę Niemieckiej Akademii Telewizyjnej (DAFF) za casting do "Unorthodox" oraz Nagrodę Izraelskiej Akademii Filmowej za casting do "Asia". Od 2002 roku zajmuje się castingiem do filmów i produkcji telewizyjnych na rynek lokalny i międzynarodowy.

Piotr Bartuszek związany jest z branżą filmową od dwudziestu lat. Stworzył obsady do ponad dziewięćdziesięciu filmów i seriali. Współpracuje przy produkcjach krajowych i międzynarodowych. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz ICDA (członek zarządu). Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Reżyserów i Reżyserek Obsady PCDG, założonego w 2022 roku.

Dziękujemy za liczną obecność podczas panelu i za udział w warsztatach. W szczególności podziękowania kierujemy do Pani Esther Kling i Pana Piotra Bartuszka, jak również do zaangażowanych aktorów i studentów.

📸 Krótką fotorelację przygotował Krzysztof Szlapa.