„Stało się 24 lutego” – wydarzenie na które zapraszamy. Pokaz „W Ukrainie” i wiele więcej. Bądź z nami 22 lutego

Trailer i kadr z filmu „W Ukrainie”, zdjęcia: Piotr Pawlus / prod. Kijora Film

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu poświęconym drugiej rocznicy napaści na Ukrainę, które to odbędzie się 22 lutego 2024 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego (aula im. A. Pawlikowskiego).

🎬 Obszerny program wydarzenia obejmuje m.in. pokaz filmu dokumentalnego pt. „W Ukrainie” w reżyserii Tomasza Wolskiego oraz naszego absolwenta Piotra Pawlusa, który osobiście zapowie film, a po projekcji weźmie udział w dyskusji, do której zachęcamy.

TRAILER

Osoby uczestniczące w spotkaniu porozmawiają o medialnym obrazie wojny i przyjrzą się mu na różne sposoby. Celem jest przypomnienie o tym, co dzieje się za granicą Polski, wyrażenie po raz kolejny stanowczego sprzeciwu wobec wszelkich działań wojennych, a także dodanie otuchy naszym przyjaciołom, studentom, współpracownikom – wszystkim tym, którzy w Ukrainie walczą i tym, którzy pozostawili w kraju najbliższych.

PROGRAM:

9.45 – rozpoczęcie, powitanie, wprowadzenie

10.00 – „Mój 24 lutego” – wspomnienia pracowników, studentów, absolwentów (oprac. Magdalena Knapik, Magdalena Nowak-Kaczmarek)

10.05 – dr Aleksandra Kalisz: „Medialny obraz wojny” (w języku polskim)

10.35 – dr Olena Rosinska: „Znaczenie filmów fabularnych i dokumentalnych w medialnym tworzeniu obrazu wojny” (w języku polskim)

11.05 – „Kronika wojny” – studenci i studentki międzynarodowych studiów polskich

11.15–11.30 – przerwa

11.30 – Piotr Pawlus – wprowadzenie do filmu

11.45 – Film „W Ukrainie”, reż. Piotr Pawlus, Tomasz Wolski (W środku bezprecedensowej wojny u granic Unii Europejskiej filmowcy Piotr Pawlus i Tomasz Wolski zapuszczają się w głąb zniszczonej przez bomby Ukrainy, aby uchwycić „nową normalność” jej mieszkańców)

13.05 – dyskusja po filmie z udziałem reżysera

14.00 – dr Oksana Pochapska: „Język wojny: fałszerstwa i manipulacje” (Мова війни: фейки і маніпуляції) (w języku ukraińskim)

14.00 – dr Oksana Zhurawska: „Memy internetowe od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę” (Internet memes from the beginning of the Russian Federation’s full-scale invasion of Ukraine) (w języku angielskim)

14:00 – mgr Alina Nowicka: „Wojna (nie) jest kobietą…” (w języku polskim)

Organizatorami wydarzenia są Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ, przedstawiciele kierunku międzynarodowe studia polskie i platforma edukacyjna Polska Półka Filmowa. Partnerem wydarzenia jest NSZZ Solidarność Uniwersytetu Śląskiego. Współorganizatorami spotkania są Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie objął patronatem rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na facebooku (tam więcej szczegółów + informacje na bieżąco).