Nasze etiudy na międzynarodowych festiwalach w grudniu

04.12.2020
Hi, How Are You / fot. Paweł Grabarek

W dniach 1-6 grudnia 2020 odbywa się we Francji 38. edycja festiwalu Tous Courts of Aix-en-Provence. Do konkursu międzynarodowego zakwalifikowano "Hi, How are You" (2019) w reż. Michała Chmielewskiego. Z kolei etiuda dokumentalna "The Gap is Always Third" (2019) w reż. Katarzyny Sikorskiej będzie rywalizować o nagrody na festiwalu La Muestra Intergalactica. To jeden z 6 festiwali filmowych rekomendowanych przez New York Film Academy na terenie Meksyku, a Meksykański Instytut Filmowy (IMCINE) uznaje go za jeden z najważniejszych w stanie Coahuila. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 1-7 grudnia w formule online.

Dwa pokazy konkursowe zagranicą w grudniu będzie mieć etiuda "Restart" (2019) w reż. Juliana Tałandziewicza. Azjatycka premiera filmu odbędzie się w oficjalnej sekcji konkursowej festiwalu Macau International Short Film Festival (Chiny). Natomiast hiszpańska premiera będzie mieć miejsce podczas 32. edycji Aguilar Film Festival (4-13 grudnia 2020).

W Macau w Chinach o nagrody ubiegać się będzie także "Skóra" (2019) w reż. Mateusza Znanieckiego, która podczas zakończonego 30 listopada International Film Festival of Wales (Wlk. Brytania) otrzymała aż dwie nagrody za najlepszy film studencki oraz Welsh Dragon Award. Organizatorzy Macau International Short Film Festival we współpracy z naszą uczelnią przygotowali także przegląd najciekawszych etiud studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego z poprzedniego roku. W programie przeglądu znalazły się "Nigdy dobrze" (2019) Pawła Powolnego, "Miłość Eli. Fragmenty" (2019) Piotra Bielińskiego, "Płaczmy" (2019) Tadeusza Kabicza, "Czarny charakter" (2019) Kuby Gryżewskiego, "Nauka latania" (2019) Klaudii Kęski i "Szeptucha" (2019) Katarzyny Sikorskiej. Program przeglądu: link

Natomiast "Julek" (2019) w reż. Bartosza Toboły w grudniu jedzie do Rosji. Zobaczą go widzowie International Film and Video Festival Catharsis (11-20 grudnia 2020). "Julek" odwiedzi Psków, Jekaterynburg, Włodzimierz i Sankt Petersburg. Będzie rywalizował o nagrody w konkursie filmów o prawach człowieka.