Talk Show z udziałem Grzegorza Paprzyckiego

08.02.2021

Zapraszamy na czwartą odsłonę Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show - cyklu organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Cykl promuje ciekawe, inspirujące i nagradzane dokonania osób związanych z naszą uczelnią. Tym razem spotkamy się z Grzegorzem Paprzyckim, absolwentem reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, którego film „Mój kraj taki piękny” ma szansę powalczyć o Oscara.

Spotkanie odbędzie się online 11 lutego 2021 roku o godz. 18.00. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego (link) oraz na Facebooku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (link). „Mój kraj taki piękny” to dokument pokazujący Polskę jako miejsce, gdzie nacjonalizm wyszedł z podziemia i stał się prawdziwym zagrożeniem. Dzieło Paprzyckiego poruszyło krytyków, otrzymało wiele nagród i znalazło się na tzw. długiej liście filmów kandydujących do Nagrody Akademii Filmowej. Reżyser zwraca uwagę zarówno na ofensywę ruchów skrajnie prawicowych, które w ciągu ostatnich kilku lat dostały się do głównego nurtu polskiej polityki, jak i ludzi stojących z lewej oraz prawej strony dyskursu światopoglądowo-politycznego, którzy są zdeterminowani, by bronić wyznawanych przez siebie zasad i wartości. Dzieli ich jedno: stosunek do ideologii narodowej.

Po spotkaniu osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w rozmowie z Grzegorzem Paprzyckim na platformie ZOOM (link).

Dotychczasowe spotkania Sceny Premier Naukowych dostępne są na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego (link).