„The Hero” w konkursie krótkometrażowym na festiwalu w Moskwie

„The Hero” / fot. Igor Połaniewicz

„The Hero” – film dyplomowy naszej tegorocznej absolwentki Mileny Dutkowskiej powalczy o nagrody w konkursie filmów krótkometrażowych 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie (22-29.04. 2021). Będzie to jedyna polska produkcja w sekcjach konkursowych tej prestiżowej imprezy. Światowa premiera filmu „The Hero” zaplanowana jest na 27 kwietnia.

W konkursie krótkometrażowym festiwalu uczestniczy w tym roku 14 filmów z całego świata, w tym dwa z Rosji. Na czele Jury stoi Dénes Nagy – tegoroczny laureat Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię filmu „Natural Light” podczas 71. edycji Berlinale.

„The Hero” opowiada o Cyprianie - 10-letnim sierocie, który marzy by zostać prawdziwym bohaterem. Autorem zdjęć do filmu jest Igor Połaniewicz, a za kierownictwo produkcji odpowiadał Ernest Małkiewicz. Producentem filmu jest Krystyna Doktorowicz (Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie jest jednym z najstarszych przeglądów kina światowego. Festiwal posiada akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Główną nagrodą festiwalu jest statuetka "Złoty Święty Jerzy". Od 1972 zaliczany przez FIAPF do festiwali klasy "A". Prezydentem festiwalu jest Nikita Michałkow, który piastuje swoją funkcję od 1999 roku.