„Ostatnie dni lata” na Vienna Shorts

„Ostatnie dni lata” / fot. Kamil Małecki

Ostatnie dni lata (2020) w reż. Klaudii Kęski rozpoczynają międzynarodowy obieg festiwalowy. Pierwszym przystankiem jest Wiedeń, gdzie w dniach 27 maja – 1 czerwca 2021 odbywa się 18. edycja festiwalu Vienna Shorts. Festiwal w Wiedniu jest na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara, Europejskich Nagród Filmowych i Nagród BAFTA.

Ostatnie dni lata biorą udział w międzynarodowym konkursie FIDO (Fiction & Documentary). W tym roku do konkursu zakwalifikowano 27 filmów z 20 krajów, z czego 18 wyreżyserowały kobiety. Międzynarodowa premiera naszego filmu odbędzie się w niedzielę 30 maja o godz. 17:30 w Stadtkino w Wiedniu. Kolejne pokazy będą mieć miejsce na platformie online festiwalu.

Ostatnie dni lata opowiadają o nastoletniej Tosi, która staje przed trudnym dylematem moralnym – wyborem pomiędzy sprawiedliwością, a ochroną bliskich. Autorem zdjęć do filmu jest Kamil Małecki. Za kierownictwo produkcji odpowiadali: Stanisław Bryś, Aleksandra Gajdosz i Ewa Dubiel. Producentem filmu jest Krystyna Doktorowicz (Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

Film miał swoją światową premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia w konkursie polskim oraz wyróżnienie aktorskie dla Julii Kuzki.