Nasi absolwenci wśród laureatów 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

26.09.2021

Wielką Nagrodę „ZŁOTE LWY" 46. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla najlepszego filmu otrzymały „Wszystkie nasze strachy” w reżyserii absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Łukasza Gutta oraz Łukasza Rondudy. Łukasz Gutt został też nagrodzony za najlepsze zdjęcia! W ręce twórców trafiły także 3 nagrody pozaregulaminowe: Nagroda Dziennikarzy dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym, Nagroda Jury Młodych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym oraz „Don Kichot”. Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Nagroda „SREBRNE LWY” powędrowała do filmu „Żeby nie było Śladów” w reżyserii naszego absolwenta i wykładowcy Jana P. Matuszyńskiego. Film wyprodukowali Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham (absolwentka kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej). Film Jana P. Matuszyńskiego nagrodzono także za scenografię (Paweł Jarzębski) oraz Nagrodą Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą.

Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film trafiła do naszej absolwentki Aleksandry Terpińskiej za film „Inni ludzie”. Debiut Terpińskiej nagrodzono także w kategoriach montaż (Magdalena Chowańska) i główna rola męska (Jacek Beler). W ręce twórców trafiły też 2 nagrody pozaregulaminowe: Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz Nagroda Onetu. Odkrycie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Wyreżyserowany przez naszego absolwenta i wykładowcę Piotra Domalewskiego film „Hiacynt” doceniono za scenariusz (Marcin Ciastoń) i charakteryzację (Daria Siejak). Film otrzymał także Złoty Klakier. Nagrodę Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu w Konkursie Głównym.

Nagrodę Publiczności przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych otrzymał nasz absolwent Bartosz Blaschke za film „Sonata”.