„The Hero” i „Swoboda” nagrodzone na Kamera Akcja!

07.10.2021

Filmy „The Hero” (2021) w reż. Mileny Dutkowskiej i „Swoboda” (2021) w reż. Joanny Różniak wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, wracają z 12. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi z nagrodami Międzynarodowego Konkursu Etiud i Animacji.

Jury Główne w składzie: Mateusz Adamczyk, Diana Dąbrowska, Mikołaj Góralik, Alicja Mazurkiewicz przyznało Nagrodę główną w kategorii Najlepsza Etiuda: „The Hero” w reżyserii Mileny Dutkowskiej. Jak czytamy w uzasadnieniu „w filmie, który postanowiliśmy nagrodzić, miłość i troska okazywana przez babcię swojemu wnukowi sprawiają, że wyrasta on na prawdziwego bohatera. Mimo traumatycznych przeżyć jest w stanie dzielić się dobrem ze słabszymi od siebie. Staje się tytułowym – The Hero. A my z tego onirycznego świata dziecięcej fantazji, która płynnie przenika się z rzeczywistością, możemy wynieść ważną życiową lekcję uważności na drugiego człowieka”.

Jury Młodych złożone z finalistów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w składzie: Jonasz Różański, Zofia Szeliga, Maks Wieczorski nagrodziło swoją nagrodą „Swobodę” w reżyserii Joanny Różniak. Nagrodę przyznano „za wprawne wykreowaną wizję dystopijnej rzeczywistości, która może nadejść, jeśli społeczeństwo pozostanie bierne wobec opresji ze strony władz, oraz za podkreślenie wartości wolności słowa w dzisiejszym świecie”.

12. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbywała się stacjonarnie w Łodzi (30 września - 3 października), a w dniach 30 września - 7 października online na platformie Think Film.