„Dzień Matki” Patryka Kaflowskiego wśród kandydatów do Oscara

04.11.2021
„Dzień matki” / fot. Patryk Roman, Patryk Kaflowski

Film „Dzień Matki” w reżyserii Patryka Kaflowskiego wyprodukowany w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znalazł się na tzw. długiej liście oscarowej doceniającej krótkometrażowe filmy fabularne. 15 tytułów, które znajdą się na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy w dniu 21 grudnia 2021 roku.

Film Patryka Kaflowskiego opowiada o młodej, ciężarnej kobiecie, która musi się zmierzyć z komplikacjami podczas porodu. Świadkiem walki o dziecko jest samica lisa przemierzająca okolicę w poszukiwaniu jedzenia.

Autorem zdjęć do filmu jest Patryk Roman. Za montaż odpowiadał Michał Walter i Patryk Kaflowski. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawował Krzysztof Lang. Producentem filmu jest Krystyna Doktorowicz (Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

„Dzień Matki” swoją światową premierę miał podczas 40. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Zwyciężył w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach otrzymując jednocześnie kwalifikację Oscarową. Aktualnie film prezentowany jest na prestiżowym Raindance Film Festival - największym festiwalu filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii.

94. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 r. Nominowanych poznamy w dniu 8 lutego.