Ryszard Czernow

dr hab. Ryszard Czernow

Z wykształcenia operator filmowy. Adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku 2007 obronił pracę doktorską z dziedziny sztuk filmowych i fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie następnie w roku 2012 uzyskał habilitację. Od 1994 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią artystyczną zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii artystycznej. Autor wielu wystaw indywidualnych, między innymi takich, jak:

• "Cybergrafia"
  • "Poznałem Go"
  • "Mury Kazimierza"
  • "Bramy do..."
  • "Światło i kamień"
  • "Dygresje"
  • "Ostatni śnieg - przemiany"
  • "Świat z cegieł"

Od wielu lat zajmuje się także projektowaniem graficznym. W jego projektach szczególną rolę odgrywa bardzo subiektywna autorska fotografia. Jest twórcą plakatów do wielu filmów fabularnych między innymi takich reżyserów, jak: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa Błoński oraz do spektakli teatralnych w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Jako reżyser i operator zrealizował także szereg teledysków dla kultowych polskich grup muzycznych, takich jak "Republika", "Dżem", "Golec uOrkiestra", Irka Dudka itd. Laureat stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2004. Nominowany do nagrody "Cegły z Gazety" im. Janoscha w roku 2011.