Człowiek magnes

Fabularna etiuda filmowa, przedstawiająca historię relacji ojca i syna. Narratorem przedstawiającym fabułę filmu jest syn. Opowiada on jak postrzegał swojego ojca przez lata, kiedy dorastał mieszkając z nim i matką w jednym mieszkaniu. Narrator stwierdza, iż ojciec miał wewnętrzna misję zwalczania zła i cel posłania matki do wariatkowa, co mu się nigdy nie udało. Odkąd pamięta ojciec był rencistą – okazem zdrowia, byłym zapaśnikiem. Rzadko bywał w domu. Pewnego dnia ojciec wrócił z podróży odmieniony i oznajmił, że stał się cud – otrzymał dar od Boga, który pozwala mu leczyć ludzi. Stało się to podczas wczasów w Krynicy, kiedy to ojca nawiedziła tajemnicza postać, która wyszła ze ściany i w nadnaturalny sposób przekazała mu moc. Ojciec postanowił zgłębić wiedzę w zakresie hipnozy, radiestezji i wschodnich praktyk medytacji. Zaczął się reklamować, jako człowiek magnes, co było pożywką dla lokalnych mediów i społeczności. Ojciec co raz częściej wyjeżdżał na misje. Specjalizował się w chorobach kobiecych. Pewnego dnia ojciec zamknął się w pokoju mieszkania z „pacjentką”. Wtedy matka zrobiła awanturę i ojciec wyprowadził się z domu. Sztuczki ojca działały jak magnes na kobiety. Gdy syn dorósł stwierdził, że znajomość trików ojca jest przydatne w życiu mężczyzny. Po latach syn pogodził się z ojcem. Opowieść narratora zilustrowana jest fotografiami ojca z archiwum rodzinnego oraz zdjęciami filmowymi stanowiącymi rekonstrukcję wydarzeń z przeszłości.

Produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego/ Action fp

Data produkcji: 2001

Czas trwania: 20’27”

Barwa: kolor/ czarno-biały

OBSADA:

Zdzisław Wardejn (aktor, ojciec)

Ewa Kasprzyk (aktor, matka)

Andrzej Basiukiewicz (aktor, mały Artur)

Krzysztof Ogłoza (aktor, duży Artur)

Alina (Chechelska (aktor)

Anna Kadulska (aktor)

Magda Piekorz (aktor)

Ania Sikora (aktor)

Violetta Smolińska (aktor)

Elżbieta Okupska (aktor)

Estera Słabińsk (aktor)

Marcin Szafor (aktor)

TWÓRCY:

Marcin Wrona (reżyseria)

Marcin Wrona (scenariusz)

Paweł Flis (zdjęcia)

Wojciech Marczewski (opieka artystyczna)

Jerzy Stuhr (opieka artystyczna)

Bogdan Dziworski (opieka artystyczna)

Stefan Czyżewski (opieka artystyczna)

Tomasz Sikora (dźwięk)

Maciej Sobczyk (dźwięk na planie)

Marcin Wrona (montaż)

Marek Skorupski (montaż AVID)

Maj Włodarczyk (scenografia)

Maja Włodarczyk (charakteryzacja)

Maja Włodarczyk (kostiumy)

Witold Ozimek (asystent kamery)

Paweł Wolf (wózkarz)

Aleksandra Bodek (animacja)

Michał Nowicki (zdjęcia do animacji)

Marcin Bralczyk (II kierownik produkcji)

Sylwia Krzebiet (II kierownik produkcji)

Maja Włodarczyk (kierownictwo produkcji)

W filmie wykorzystano fragmenty utworów:

- „Elephant ride” E. Gemsa,

- „I wanna be loved by you” Ruby/ Stothart/ Kalmar performer by Marylin Monroe,

- „Immortal rites” Morbid Angel,

- „Kill” Turin Turambar,

- „Melomania” X. Delise,

- „Please Maestro” T. Durbet/ L. Thierry-Mieg,

- „Tequilla Rapido” S. Michelion/ R. Grani.

"Projekt rekonstrukcji dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".