Kilka kolorów skrzydeł

Etiuda filmowa traktująca o spektaklu „Czarne skrzydła” wystawianym w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (premiera 16 grudnia 1978 r.). Przedstawienie to adaptacja powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego w reżyserii Jana Pierzchały. W filmie zaprezentowano wywiad z twórcami i aktorami w sali teatralnej na temat utworu literackiego „Czarne skrzydła”. Mężczyźni mówią o ty, iż w „Czarnych skrzydłach” przedstawione jest życie Dąbrowy Górniczej i mieszkańców Zagłębia oraz, że utwór był ekranizowany dwukrotnie. W etiudzie zaprezentowano także fragmenty filmów. Pierwszy film, o charakterze dokumentalnym, ukazuje zdjęcia filmowe „biedabudownictwa” ulic Dąbrowy Górniczej i zdjęcia filmowe cmentarza ze zbliżeniem nagrobka Bronisława Dusia. Drugie nagranie to film o charakterze fabularnym to fragment adaptacji powieści „Czarna Skrzydła” J. Kadena-Bandrowskiego (najprawdopodobniej jest to przeniesienie w teren i rejestracja filmowa fragmentu spektaklu „Czarne skrzydła” w reżyserii Jana Pierzchały).

Produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Data produkcji: 1978

Czas trwania: 17’59”

Barwa: czarno-biały

OBSADA:

1. Ibek (uczestnik)
  2. Klemens (uczestnik)

Jan Pierzchała (uczestnik; reżyser)

1. Fronczyk (aktor)
  2. Krawczyk (aktor)
  3. Leśniak (aktor)
  4. Madeja (aktor)
  5. Skarga (aktor)

TWÓRCY:

Krzysztof Magnowski (realizacja)

Janusz Lazar (zdjęcia)

Ryszard Maculewicz (dźwięk)

Barbara Kierczuk (montaż)

Krystyna Wikarek (muzyka)

Ksenia Bożek (kierownictwo produkcji)

"Projekt rekonstrukcji dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".