Przejście

Fabularna etiuda filmowa przedstawiająca historię mężczyzny powracającego do domu po wyprawie na narty.

Mężczyzna jeździ na nartach w górskim zaśnieżonym terenie. Kobieta siedzi w domu, czyta książkę i zerka na zegarek. Zapada noc. Zmęczony mężczyzna, z nartami na ramieniu, idzie przez zaśnieżony teren. Na góry nachodzi mgła. Widoczność jest ograniczona. Mężczyzna oświeca sobie drogę latarką i próbuje dotrzeć do zabudowań. Kiedy mu się to udaje okazuje się, że są to zamknięte lub opuszczone drewniane budynki. Zziębnięty mężczyzna wyobraża sobie, że dociera do domu i wybiega mu na spotkanie kobieta. Przypomina sobie intymne chwile spędzone z tą kobietą.

Nastaje ranek. Kobieta pije herbatę i nerwowo spogląda w okno. Zakłada kurtkę i wychodzi na zewnątrz na zaśnieżone podwórko do studni po wodę. W pewnym momencie zauważa mężczyznę leżącego w śniegu. Podbiega do niego i uświadamia sobie, że on nie żyje. Zmarł z wychłodzenia tuż pod domem.

Produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Data produkcji: 1989

Czas trwania: 7’55”

Barwa: kolor

OBSADA:

Ewa Gaulis (aktor)

Marek Albrecht (aktor)

TWÓRCY:

Adam Bajerski (realizacja)

Wojciech Walkiewicz (mgła)

"Projekt rekonstrukcji dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".