Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Story

Etiuda filmowa, przedstawiająca wydarzenia z życia Reginy i Krzysztofa od października 1988 r. do października 1989 r.

Mężczyzna, mieszkaniec wsi, ogląda film w telewizorze. Następnego dnia mężczyzna odbiera list na poczcie. Odjeżdża stamtąd ciągnikiem, którym podróżuje przez pola. Zza kadru głos kobiety prezentuje treść listu. Regina, panna lat 36 pisze do Krzysztofa, przedstawiając podstawowe informacje o sobie. Kobieta liczy na odpowiedź.

W kolejnej scenie Krzysztof pracuje w polu. Zza kadru głos kobiecy prezentuje treść kolejnego listu. Okazuje się, iż para rozpoczęła korespondencję między sobą za pośrednictwem gazety. Mężczyzna odpowiedział na pierwszy list Reginy, a ta w kolejnym liście wyraża swoją pierwotną niewiarę w fakt, iż redakcja gazety przekaże list Krzysztofowi. Kobieta ujawnia, że pracuje w domu wczasowym górniczym w Szczyrku, jako pokojowa. Załącza też do listu swoją fotografię, którą Krzysztof pokazuje rodzicom podczas obiadu.

Trzeci list Reginy do Krzysztofa, również czytany zza kadru, traktuje o planowanym spotkaniu pary w Krakowie. Mężczyzna goli się przed lustrem, a następnie idzie na przystanek PKS, skąd jedzie do Krakowa autobusem. Dochodzi do spotkania pary. Oboje spacerują ulicami Krakowa, a następnie kobieta odjeżdża autobusem do Szczyrku.

Po spotkaniu para coraz częściej wymienia się listami, które czytane są zza kadru. Kamera ukazuje przemiennie raz Reginę, raz Krzysztofa podczas ich codziennych prac m. in. w filmie widać mężczyznę przygotowującego choinkę na Święta Bożego Narodzenia oraz Reginę podczas pracy w kuchni ośrodka wczasowego dla górników, gdzie zmywa naczynia.

Do kolejnego spotkania pary dochodzi w Katowicach. Kobieta zaprasza Krzysztofa do siebie. Para spożywa posiłek i ogląda wspólnie telewizję.

Regina i Krzysztof załatwiają formalności związane ze ślubem. Kobieta przeprowadza się do przyszłego męża. W końcu para bierze ślub i uczestniczy w przyjęciu weselnym.

Produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Data produkcji: 1991

Czas trwania: 21’57”

Barwa: kolor/ czarno-biały

OBSADA:

Regina (uczestnik)

Krzysztof (uczestnik)

TWÓRCY:

Tomasz Dettloff (realizacja)

Tomasz Dettloff (scenariusz)

Wojciech Walkiewicz (zdjęcia)

Mieczysław Anweiler (współpraca zdjęciowa)

Zygmunt Duś (montaż)

Anna Gajewska (montaż)

Marek Śląski (dźwięk)

Jacek Niszkiewicz (imitacja dźwięku)

Andrzej Jurga (opieka artystyczna)

W filmie wykorzystano kompozycje Mighty Joe Young „Rock my baby” i „Young boy blues” oraz Snooks „Tomorrow night”.

"Projekt rekonstrukcji dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".