Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl
Herstory

Herstory

Reżyseria: Tomasz Stuleblak

Scenariusz: Tomasz Stuleblak

Zdjęcia: Daniel Le Hai, Jan Barszczewski

Montaż: Natalia Olszańska

Dźwięk: Filip Charitonow

Kierownictwo produkcji: Dorota Chłapek, Aleksandra Gajdosz, Weronika Podgórska

Opieka artystyczna: prof. dr hab. Maciej Pieprzyca

Obsada aktorska: Zuzanna Mikołajczyk, Bożenna Zalewska, Magdalena Ważyńska, Maciej Zuchowicz, Aleksandra Gałczyńska, Justyna Fabisiak, Joanna Mądry, Paweł Parczewski, Lidia Pronobis, Bożena Furczyk, Aleksandra Gajdosz, Filip Charitonow, Malwina Dutkiewicz, Cezary Łepek, Tomasz Stuleblak, Ignacy Klim, Iwona Cieślik

Rok produkcji: 2023

Czas trwania: 29’

Jesień 2020 roku. W Warszawie trwają protesty kobiet. 17-letnia Ola spędza wieczór w domu zajmując się siostrą oraz chorą babcią. Jej codzienne obowiązki przerywa nagle niepokojąca informacja - ponoć matka Oli widzi się teraz z jej ojcem. Ola wyrusza w miasto, żeby dowiedzieć się prawdy. Choć czuje się zdradzona, w głębi duszy wierzy jeszcze jednak w kobiecą solidarność.

Ola odwiedza kolejne miejsca, w których może być matka, spotyka tam też inne bliskie jej kobiety, z których każda ma inny stosunek do wydarzeń na ulicy. Matki nie ma w szpitalu, gdzie pracuje, nie ma jej też u innej córki, której przychodzi pomagać przy ciąży. Tymczasem atmosfera na ulicach gęstnieje.

Ola trafia w sam środek protestów. Spotyka tam swoją starą znajomą, której pomaga wydostać się z epicentrum wydarzeń. Niestety i ona nie widziała matki Oli. Zostaje jednak jeszcze jedno miejsce, gdzie mogłaby być. Ola podejmuje desperacją próbę, aby się tam dostać.

Ola zostaje zatrzymana, ale dzięki pomocy policjantów udaje jej się zlokalizować matkę, a nawet się z nią zobaczyć. Na szczęście dla Oli matka jest w celi, a nie z jej ojcem. Choć sprawa wydaje się zakończona, Ola nie może wrócić sama do domu. Przepisy mówią, że nieletnią musi ktoś z aresztu odebrać. Pozostaje tylko jedna taka osoba – ojciec.

Strona filmu w Internetowej Bazie Filmu Polskiego

Pokazy festiwalowe:

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia, 2023 – udział w konkursie filmów krótkometrażowych

14. Festiwal Kamera Akcja, Łódź, 2023 – udział w międzynarodowym konkursie Authors Spotlight