Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl
Dagmara Drzazga

prof. UŚ dr hab. Dagmara Drzazga

Dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, od wielu lat związana z Oddziałem TVP w Katowicach, autorka filmów dokumentalnych, reportaży, programów poświęconych tematyce kulturalnej, a także artykułów naukowych i esejów. Doktorat na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego (2009), habilitacja na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2014).

Laureatka ponad dwudziestu nagród na festiwalach filmowych w Polsce i Europie m.in.: Prix Italia we Włoszech (2010), Grand Prix Documentary Circom Regional we Włoszech (2003), Grand Prix „Biała Kobra” na XII Ogólnopolskim Festiwalu Mediów w Łodzi (2002), Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie (2010, 2015), Nagrody im. Kazimierza Karabasza „Cierpliwe oko” w Łodzi (2013), pierwszej nagrody na 1.Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek w Katowicach (2012), nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Chrześcijańskich w Mińsku (2012).

Była także jurorem międzynarodowych festiwali filmowych i telewizyjnych w Katarze, Irlandii, Danii, Bułgarii i na Słowacji.

Filmy Dagmary Drzazgi były prezentowane w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Armenii, Luksemburgu, Niemczech, Szkocji, we Włoszech, na Łotwie i w Izraelu.