Marcin Koszałka

prof. UŚ dr hab. Marcin Koszałka

W 2001 roku ukończył studia na kierunku Realizacja Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2014 pracą zatytułowaną „Obsesja śmierci w obrazach mojego kina dokumentalnego” obronił stopień doktora sztuki filmowej i dziś jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji.

Autor zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii, dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FPFF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jest też reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem.

Po realizacji dwóch etiud szkolnych, już w 1999 roku zadebiutował jako reżyser filmu „Takiego pięknego syna urodziłam”, dokumentu poświęconego relacjom we własnej rodzinie. Film zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Krakowie oraz Nyon. Kolejne filmy autorstwa Koszałki były wielokrotnie nagradzane m.in. w Karlowych Warach, Lipsku, Krakowie, Tampere, Teheranie, Trento.

Najbardziej znane filmy to ; „Istnienie” „Śmierć z ludzką twarzą”, „Cały dzień razem”, „Do bólu”, „Ucieknijmy od niej”, „Deklaracja nieśmiertelności”, „Zabójca z lubieżności”. Ten ostatni dokument opowiadający pośrednio historię seryjnego mordercy z Bytomia, był inspiracją jego debiutu w filmie fabularnym. Tak powstał thriller artystyczny „Czerwony pająk”, który spotkał się z gorącym przyjęciem na festiwalach w Karlowych Warach, Arras, Kairze, Chicago, Hajfie, Wiesbaden a po premierze kinowej w Polsce cieszył się uznaniem krytyki, środowiska oraz widzów tęskniących za udanym artystycznym kinem ocierającym się o gatunkową przynależność.

„Czerwony pająk” otrzymał m.in. nagrody na festiwalach w Arras i Kairze, nagrodę za reżyserię w Wiesbaden i oraz nominacje do nagród Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz Polskiej Akademii Filmowej Orły 2016.