Beata Dzianowicz

dr hab. Beata Dzianowicz

Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, dramaturg, autorka szkiców i esejów literaturoznawczych. Ukończyła Wydział Filologii Polskiej w roku 1993 oraz Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w roku 1996, oba w Uniwersytecie Śląskim. W latach 2000-2014 pracowała jako specjalista do spraw filmowych w Teatrze Śląskim. Od roku 2014 adiunkt w Zakładzie Reżyserii WRiTV. Od roku 2011 reżyseruje dyplomowe spektakle Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z Wydziałem Jazzu tamże.

Jej sztuki teatralne były wystawiane na deskach teatrów i w teatrze telewizji, jedna z nich została zrealizowana jako słuchowisko radiowe. Jest autorką ośmiu filmów dokumentalnych, oraz dwóch cykli publicystyki kulturalnej („Znaki” oraz „Słowa i znaki”). Współprowadziła warsztaty filmowe w Kabulu (2006) oraz warsztaty dla opozycyjnych białoruskich reżyserów filmowych w ramach 15 minutes: Belarus (2012). W publikacjach literaturoznawczych zajmuje się głównie polską literaturą współczesną, poświęciła też kilka szkiców epoce romantyzmu. Jest współautorką (z Krzysztofem Kopczyńskim) e-podręcznika o developmencie projektów dokumentalnych.

Laureatka 12 nagród i wyróżnień filmowych, w tym Grand Prix na 61 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno (Le Prix SRG SSR idee Suisse/Semaine de la Critique, 2008) za film „Latawce”.