Andrzej Kowalczyk

dr Andrzej Kowalczyk

Artysta malarz, scenograf. Studiował geologię na Uniwersytecie Warszawskim  w latach 1962-1963. W roku 1971 uUkończył  Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku (dawnej PWSSP). W latach 1971-1994 zatrudniony w P.P. „Zespoły Filmowe”. Od 2007 roku jest adiunktem na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi także zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Zaraz po studiach został zatrudniony przy realizacji filmu „Potop” jako asystent scenografa (1971-1973). Debiutował filmem „Pasja” w reżyserii Stanisława Różewicza. Zaprojektował scenografię do ponad 50 filmów fabularnych i spektakli teatru TV. Współpracował z takimi reżyserami jak Filip Bajon  („Aria dla atlety”, „Wizja lokalna 1901”, „Limuzyna Daimler Benz”, „Magnat”), Wojciech Marczewski („Klucznik”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”), Piotr Szulkin, Olga Lipińska, Marek Piwowski, Jan Kidawa Błoński.

W latach  1990-2000 działał głównie w reklamie, zaprojektował scenografię do około 150 spotów telewizyjnych. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiej Akademii Filmowej. W 1980 roku otrzymał nagrodę za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Wizja lokalna 1901” Filipa Bajona.
W 1985 roku zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji” Piotra Szulkina.

Był trzykrotnie nominowany  do nagrody Polskiej Akademii Filmowej „Orły” za najlepszą scenografię - w 2002 za film „Weiser” (reż. Wojciech Marczewski), w 2008 za film „Wszystko będzie dobrze” (reż. Tomasz Wiszniewski) i w
2010 za  film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (reż. Rafał Wieczyński).