Jolanta Trela-Ptaszyńska

dr Jolanta Trela-Ptaszyńska

Poetka, eseistka, autorka scenariuszy, reżyser telewizyjny i filmowy. Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wykładowca w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej.

W wieku dwudziestu dwóch lat zadebiutowała wierszami w „Twórczości”. Publikuje wiersze i eseje w pismach literackich. Wydała dwa tomiki wierszy, „Brulo” (MAW, Warszawa 1988) i 21 (TZK, Katowice 1992), oraz zbiór esejów pt. „Ukryta struktura” (Sonia Draga 2018)

Dla Programu 2 TVP reżyserowała artystyczne programy oparte na światowej klasyce poezji i prozy. Za debiutancki cykl „Poezja nowej fali” otrzymała Nagrodę Prezesa TVP za Twórczość Telewizyjną (1990).

Za widowisko filmowe „De Aegypto” na motywach Egipskiej Księgi Umarłych, otrzymała Paszport Polityki i wiele prestiżowych nagród na festiwalach filmowych (1996).
Spektakl „Umarli ze Spoon River”, jeden z ośmiu nominowanych do BANFF World Television Festival 2007, był jej debiutem w Teatrze TV.

Wiceprezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Pomysłodawczyni „Akcji Literackiej” promującej twórczość pisarzy.
Przewodnicząca Rady Programowej Teatru Rozrywki.
Wyróżniona Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.