Ernest Wilde

mgr Ernest Wilde

Z wykształcenia filolog, ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Śląskim w 1978 roku. Z wyboru: filmoznawca, od 1979 roku pracuje jako wykładowca w Wydziale Radia i Telewizji, gdzie pełnił i pełni również obecnie funkcję prodziekana. Z powołania: namiętny czytelnik, miłośnik muzyki klasycznej i Szekspira, interesuje się psychoanalizą (Freud i Lacan), hebrajskimi i helleńskimi źródłami kultury zachodniej, włoskim renesansem i historią matematyki. Zna język francuski i angielski, czyta również po włosku i hiszpańsku.

Poza Wydziałem Radia i Telewizji prowadził zajęcia na kulturoznawstwie Uniwersytetu Śląskiego oraz na filmoznawstwie w Uniwersytecie Jagiellońskim, stażysta w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta w Universita del Sacro Cuore w Mediolanie. Autor kilkunastu publikacji filmoznawczych.

Wielokrotnie wyróżniony Nagrodą Rektora Uniwersytetu Śląskiego za osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne, trzykrotnie nominowany do Lauru Studenckiego.