Jerzy Łapiński

mgr Jerzy Łapiński

Fotograf, poligraf, wykładowca, rzeczoznawca, biegły sądowy ds. fotografiki. Studiował poligrafię na Politechnice Warszawskiej. Praca magisterska dotyczyła własności sensytometrycznych materiałów czarno-białych. Od roku 1976 działał w ruchu fotograficznym. W roku 1979 współzałożyciel Galerii Fotografii Hybrydy w Warszawie. Od 1979 do 1981 uczył fotografii na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Od 1989 roku jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury ds. fotografiki, a od 2005 biegłym sądowych ds. fotografiki przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Oprócz własnej twórczości zajmuje się wykonywaniem powiększeń kolekcjonerskich dla innych fotografów i galerii i działalnością dydaktyczną.

Wykładał o technice i technologii fotografii, materiałach światłoczułych, fotografii wielkoformatowej w Warszawskiej Szkole Filmowej, PWSTiF w Łodzi, Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na wielu kursach organizowanych przez ZPAF. Organizuje kursy ciemniowe i fotografii wielkoformatowej. Napisał wiele artykułów na temat techniki fotografii. Wykonał fotografie do: "O tym, jak powstawał Taniec Wampirów Romana Polańskiego" – Wydawnictwo Green Publishers, „Pincel” – Wydawnictwo Bosz. Ważniejsze wystawy:

• 1992 Wystawa indywidualna „Photographien” - IfA Galerie, Bonn
  • 2004 Wystawa „Krajobrazy”, Mała Galeria, Warszawa
  • 2005 Wystawa zbiorowa „Kwadrat” – Jerzy Chaberek, Jerzy Łapiński, Wojciech Wilczyk, Stanisław Woś, Leszek Żurek, Galeria 2pir, Poznań
  • 2007 Wystawa zbiorowa „Efekt Rzeczywistości – Fotografia i Video z Polski” Wystawa stypendystów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
  • 2009 Wystawa zbiorowa „Światłoczułe” Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
  • 2010 Wystawa zbiorowa „Chwile” - Bogdan Dziworski, Eugeniusz Hanemanna, Tadeusz Rolke, Marian Schmidt, Jerzy Łapiński, Muzeum Kinematografii w Łodzi
  • 2011 Wystawa „Krajobrazy” – Stara Galeria ZPAF, Warszawa

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu oraz w licznych zbiorach prywatnych.

Działa aktywnie w Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Trzykrotnie otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku nagrodzony II Nagrodą w Konkursie Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda w Nowym Targu i I Nagrodą w Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.