Magdalena Różycka

dr Magdalena Różycka

Dziennikarz, wykładowca akademicki.  Studiowała na  Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Nauk Społecznych (1977- 1982). Od 1979 roku równocześnie kontynuowała studia na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach (1979-1982). W 1987 roku ukończyła szkolenie specjalistyczne w zakresie realizacji programów telewizyjnych w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

W 2011 roku na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. W latach 1988–2005 pracowała jako dziennikarz w Telewizji Polskiej SA Oddział Katowice, następnie jako samodzielny publicysta w PolskaPresse „Dziennik Zachodni" (2005- 2008). Obecnie zatrudniona jest jako asystentem w Katedrze Zarządzania i Ekonomiki Mediów w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

Praca w telewizji pozwoliła wykreować jej organizację społeczną „Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Globtrotera” zrzeszającą blisko 3000 członków. Organizacja ta na stałe wpisała się w krajobraz obywatelski województwa śląskiego, angażując się w wiele akcji społecznych.

Otrzymała wiele nagród m.in.:

• Złoty Glob” – nagroda za najlepszy program w Polsce poświęcony tematyce turystycznej, 1997
  • Nagrodę Ministra Gospodarki za wkład w rozwój Samorządności Lokalnej, 1999
  • „Miód” –  nagrodę „Dziennika Zachodniego” za najlepszą współpracę z „DZ”, 1999
  • „Czerwone Serca” – nagrodę za pracę społeczną na rzecz dzieci z Domów Dziecka, 2000
  • Nagrodę Regionalnej Izby Turystyki za promocję Regionu Śląskiego, 2000; nagrodę „Złoty Motyl” –Ministra Urzędu Turystyki Trento (Włochy) za promocję regionu, 2001
  • Ogólnopolską nagroda Orłowicza za promocję i popularyzację aktywnego wypoczynku, 2005
  • Specjalne wyróżnienie za promocję śląskiej turystyki przyznane przez Izbę Gospodarczą Eksporterów i Importerów w Mysłowicach, 2007