Joanna Malicka

mgr Joanna Malicka

Producentka filmowa, kierownik produkcji, filmoznawczyni, dziennikarka. Po studiach filmoznawczych na Uniwersytecie Śląskim (1996-2001) związana z Zakładem Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Śląskim, następnie studiowała produkcję w PSFTviT w Łodzi (2008-2011) oraz skończyła kurs producentów kreatywnych w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2011).

Uczestniczka międzynarodowych kursów o tematyce filmowej (m.in. absolwentka Wschodnioeuropejskiej Fundacji Scenariuszowej, warsztatów MIDPOINT, ANSICHTSSACHE i innych). Związana z festiwalami filmowymi m.in. Nowe Horyzonty (od 2005 roku) oraz REGIOFUN, dziennikarka miesięcznika „Ultramaryna”.

Podczas studiów na Wydziale Produkcji w łódzkiej szkole filmowej pracowała w roli kierownika produkcji przy kilkunastu etiudach studenckich. Produkowane przez nią filmy miały swoje premiery na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie (m.in. w Locarno). Po studiach specjalizowała się w rozwijaniu projektów i szeroko rozumianym developmencie. Pomysłodawczyni, założycielka, redaktor naczelna i wydawca gazety festiwalowej „Na horyzoncie” rokrocznie wydawanej na festiwalu Nowe Horyzonty. Od 2011 prowadzi warsztaty „Młody producent” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym REGIOFUN.

Prowadzi własną firmę, w ramach której produkuje filmy krótkometrażowe i rozwija projekty dokumentalne, a także współpracuje z firmą No Sugar Films. Autorka tekstów z zakresu współczesnej historii kina, szczególnie zainteresowana tematyką austriacką. Publikowała w licznych tomach zbiorowych, a także w magazynach „Opcje”, „Artpapier” i innych. Przez kilka lat pracowała jako agent sprzedaży.

W 2012 roku otrzymała nagrodę Gesellschaft zur Wahrnehmung von Film- und Fernsehrechten (GWFF) festiwalu w Cottbus dla najlepiej zapowiadającego się młodego producenta.