Andrzej Cichocki

dr Andrzej Cichocki

Andrzej Cichocki (dr). Reżyser, scenarzysta, operator obrazu, operator kamery, producent. Do tej pory jego filmy zdobyły łącznie ok. 40 nagród, były nominowane i nagradzane na takich festiwalach jak: Krakowski Festiwal Filmowy (Lajkonik - Najlepszy film polski, Najlepsze zdjęcia), Rhode Island IFF (Nagroda Publiczności), OFF Cinema Poznań (Brązowy Zamek), Warsaw Jewish Film Festival - The Best Short Film, Młodzi i Film Koszalin (Jantar), Parnu IFF (The Best International Film), Camerimage (Srebrna Kijanka), FIPA France, Montreal IFF, Huesca IFF, Athens IFF (Oscar accredited festivals ) i wielu innych. Jego dokument Trochę raju miał swoją międzynarodową premierę konkursową na najbardziej prestiżowym festiwalu filmów dokumentalnych na świecie IDFA w Amsterdamie. Współpracował z tak znanymi twórcami, nominowanymi do Oscarów i zdobywcami prestiżowych nagród jak Sławomir Idziak, Jolanta Dylewska, Detlev Buck, Jerzy Hoffman, Krystyna Janda, Marek Żebrowski, Andrzej Jakimowski.

Jest absolwentem Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego, obronił pracę magisterską Swoboda i rygor narracji. Twórcze aspekty warsztatu operatora obrazu w opowieści filmowej oraz pracę doktorską Sztuka filmowa jako forma symboliczna. Emanacje Cassirerowskie. Ukończył również Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, studia z zakresu zarządzania i marketingu, studiował również wokalistykę z aktorstwem.

Wykładowca na kierunkach reżyseria i sztuka operatorska w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego, wykładał gościnnie również w Staffordshire University w Wielkiej Brytanii, także w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest zwolennikiem interdyscyplinarnych metod dydaktycznych, nastawionych na otwartość na nowe technologie i nowoczesne modele nauczania. Prowadzi również swoją firmę produkcji filmowej, zajmuje się również muzyką (kompozytor, autor tekstów, wykonawca) i fotografią artystyczną. Był wielokrotnym członkiem jury festiwali filmowych, pisze felietony i teksty poświęcone sztuce. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Ulubione cytaty filmowe

„Kino to nie publiczność, festiwale, recenzje, wywiady. To wstawanie codziennie o szóstej rano. To zimno, deszcz, błoto i ciężkie lampy. To nerwowe zajęcie, któremu w pewnym momencie wszystko musi zostać podporządkowane” - Krzysztof Kieślowski

„I’d rather people feel a film before understanding it” ⁃ Robert Bresson

„To shoot a film is to organize an entire universe” - Ingmar Bergman