Fred Kelemen

Fred Kelemen studiował malarstwo, muzykę, filozofię, religioznawstwo i dramaturgię oraz pracował w różnych teatrach jako asystent reżysera, zanim rozpoczął studia reżyserskie i operatorskie w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie (dffb) w latach 1989–1994. Akademię ukończył z dyplomem reżysera i operatora.

Za swój film dyplomowy „Fate” otrzymał w 1995 roku Niemiecką Narodową Nagrodę Filmową.

Od tego czasu nakręcił wiele filmów i wideoklipów jako reżyser i współpracował jako operator z kilkoma reżyserami filmowymi, takimi jak Joseph Pitchhadze („Sweets”, Izrael 2012/13), Béla Tarr („Journey to the Plain”, Węgry 1995, „The Man from London”, Węgry / Francja / Niemcy 2005-07,„The Turin Horse”, Węgry / Francja / USA / Niemcy 2009-11, „Muhamed”, 2017,„Missing People”, Austria 2019), Rudolf Thome ( „The Visible and the Invisible”, Niemcy 2006), Gariné Torossian („Stone, Time, Touch”, Kanada / Armenia 2005).

W sezonie 2016/17 Fred Kelemen wystąpił jako aktor w filmie „Suspiria” Luca Guadagnino m.in. z Tildą Swinton, Ingrid Caven, Angelą Winkler, Dakotą Johnson oraz Mią Goth.

Od 1995 roku pracuje jako profesor nadzwyczajny i prowadzi kursy mistrzowskie i wykłady w następujących instytucjach: Center of Cinematographical Studies of Catalania (CECC) w Barcelonie / Hiszpania, College of Fine Arts (ESBAG) w Genewie / Szwajcaria, Harvard University / USA, Kidderminster College / England, Latvian Cultural Academy (LKA) w Rydze, University of Santiago de Chile - Department of the Arts and Sciences of Visual Medias, Thammasat University Bangkok / Tajlandia, German Film and TV Academy Berlin (dffb) / Germany, Uniwersytet w Tel Awiwie - Wydział Filmu i Telewizji / Izrael, National School of Fine Arts (ENBA) Lyon / Francja, Film Factory Sarajevo / Bośnia-Hercegowina oraz HBK Saar w Saarbrücken, Niemcy.

Od 2000 roku wyreżyserował kilka sztuk w różnych teatrach w Niemczech.

Retrospektywy jego twórczości były prezentowane w takich miejscach jak Anthology Film Archives New York, Tate Modern London, Węgierski Narodowy Teatr Filmowy w Budapeszcie oraz w kinach, muzeach i festiwalach filmowych na całym świecie.

W swojej firmie produkującej dzieła audioziwualne Kino Kombat Filmmanufactur wyprodukował swój film „Krisana” / „Fallen” (koproducent: Laima Freimane / Screen Vision, Łotwa, 2005) oraz wyprodukował lub współprodukował filmy „Moskatchka” Annett Schütze (koproducent: Laima Freimane / Screen Vision, Łotwa, 2005) oraz „Fragment” Gyuli Maára (producent: Béla Tarr / TTFilmmühely, Węgry, 2007) i „Roku Roka” („Hand in Hand”) Jana Marsik (koproducent: Laima Freimane / Screen Visison, Łotwa - Jana Marsik Gemany 2008).

Fred Kelemen jest członkiem Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) / USA, Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), Niemieckiej Akademii Filmowej i Europejskiego Parlamentu Kultury (ECP).