Alicja Grawon-Jaksik

Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, wcześniej dyrektor Izby w latach 2013-2017. Między 2016-2018 Członkini Rady ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Regionalnego Funduszu Filmowego. Między 2011-2015 Sekretarz Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego w Warszawie, obecnie jego arbiter. W 2011-2013 reprezentantka Ministra Kultury w Komitecie programu MEDIA w Brukseli.

Współpracuje z firmami producenckimi jako producent finansowy, towarzyszący i konsultant przy produkcjach filmowych i serialowych, specjalizując się w kwestiach prawnych oraz biznesowo-finansowych. W 2020 Producent Towarzyszący „Geniuszy” w reż. Thor Klein (produkcja: „Shipsboy”; „Tarapaty2” w reż. Marty Karwowskiej-Świderskiej (produkcja: KOI Studio); koproducent „Lamb” w reż. Valdimar Jóhannsson (produkcja: Madants).

Członkini zespołu ds. opracowania założeń ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej (tzw. 'cash rebate' w Polsce), która weszła w życie w 2019 roku, powołanego przez wiceministra kultury. Ukończyła kurs dla Członków Rad Nadzorczych i Zarządów Certyfikowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa, zakończony egzaminem państwowym.

Twórczyni programu Akcelerator dla młodych przedsiębiorców z sektora AV wspieranego przez MKiDN. W 2019 roku Mentorka w ramach Media Biz Hub („Media Biznes Startup”) przy PWSFTiTv w Łodzi. Absolwentka WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie (bez uzyskania tytułu). Wykładowca kilku uczelni filmowych, w tym PWSFTiTv, Wajda School, SFKK.