Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl
Krzysztof Zanussi

prof. zw. Krzysztof Zanussi

Reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, publicysta. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-59) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62). Studia reżyserskie ukończył w 1967 roku w Łodzi. Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów, 9 spośród nich uzyskało różne nagrody. Od 1980 roku był kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „TOR”. W latach 1971-1983 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w okresie 1975-1977 przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 członek Komitetu Kinematografii.

Wykładał na wielu uczelniach filmowych, m.in. w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, na wyższych reżyserskich kursach w Moskwie. Od trzydziestu lat jest związany z Uniwersytetem Śląskim. Jest także reżyserem teatralnym i operowym. Reżyseruje m.in. w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Autor książek:

  • „O montażu w filmie amatorskim” (1968)
  • „Rozmowy o filmie amatorskim” (1978)
  • sześć tomów „Scenariuszy filmowych” (wydanych we Włoszech, Niemczech, na Węgrzech)
  • „Pora umierać” (1999) wydanie polskie, rosyjskie i włoskie
  • „Miedzy jarmarkiem a salonem” (1999) wydanie polskie i rosyjskie

W latach 1990-1994 Prezydent Europejskiej Federacji Realizatorów Audiowizualnych (FERA). Były prezydent Stowarzyszenia EUROVISIONI. Członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Umiejętności, PEN-Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Doctor Honoris Causa moskiewskiego WGIK, „I.L. Caragiale” (Bukareszt), European Humanities University (Mińsk), Bulgarian University (Sofia), University of Film and Television (Sankt Petersburg), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały, Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmany'a w Budapeszcie.