Ryszard Czernow

prof. UŚ dr hab. Ryszard Czernow

Artysta multimedialny.
Z wykształcenia operator filmowy.
Profesor Szkoły Filmowej im.Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Od roku 1994 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku.
Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii; autor terminu Cybergrafia.
Zrealizował szereg wystaw indywidualnych w czołowych polskich galeriach, gdzie prezentował swoje cykle:

Obraz w kamieniu” (2018 pierwsza edycja),     „Martwe z natury” (2016 pierwsza edycja),     „Świat z cegieł” (2011),
Ostatni śnieg - przemiany” (2011),     „Dygresje” (2010),     „Światło i kamień” (2009),     Autorska wystaw plakatów (2007),    „Fotografia ?” (2006),     „Tryptyki” (2005),      „Poznałem Go” (2005),     „Bramy do…” (2005),     „Mury Kazimierza” (2002),   „Cybergrafia” (2001),     „Kim byłem - byłem sobie” (1995),     „Ślady” (1993),     „Lata Świetlne” (1983).

W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisując otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej. Obrazy swoje określa terminem Cybergrafia, gdyż w wyniku szeregu modyfikacji utraciły one cechy klasycznej fotografii. Realizowane projekty artystyczne prezentuje w formie wielkoformatowych fotorealistycznych wydruków oraz w formie kompozycji sono-wizualnych, gdzie dźwięk obok obrazu jest równorzędnym środkiem wyrazu.

Od wielu lat Ryszard Czernow zajmuje się także projektowaniem graficznym. W jego projektach szczególną rolę odgrywa bardzo subiektywna autorska fotografia. Jest twórcą plakatów do wielu filmów fabularnych między innymi takich reżyserów, jak: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński oraz do spektakli teatralnych w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie itd.

Jako reżyser i operator zrealizował także szereg teledysków dla kultowych polskich grup muzycznych i wykonawców, takich jak: "Republika", "Dżem", "Golec uOrkiestra", Irka Dudka, Andrzej Rybińskiego, Stachursky-ego, itd.