Bogdan Dziworski

prof. dr hab. Bogdan Dziworski

Operator, artysta fotografik i reżyser filmów dokumentalnych.
Od 1980 r. wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie sprawował również funkcję Dziekana. Absolwent wydziału operatorskiego PWSTiT. Autor albumu fotograficznego 1/250 sek. (2000) oraz f5.6 (2006).

Bogdan Dziworski był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych: otrzymał nagrodę główną "Złoty Smok" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie za Kilka opowieści o człowieku (1983). Otrzymał także nagrodę za zdjęcia do filmu fabularnego Grzegorza Królikiewicza Wieczne pretensje (1974) na Festiwalu w Gdańsku w 1975. Operator filmów dokumentalnych Pawła Pawlikowskiego "Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem" (1990) i "Tripping with Zirinovski" (1995).

Bogdan Dziworski to twórca rozpoznawalny zarówno jako autor zdjęć, jak i jako reżyser. Aktualnie współpracuje z LEICA Gallery, która organizuje wystawy jego fotografii w Polsce i zagranicą.