Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl
Jerzy Łukaszewicz

prof. zw. Jerzy Łukaszewicz

Operator obrazu, reżyser, scenarzysta. Działał w ruchu amatorskim AKF SLĄSK (1962-1964). W roku 1968 ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracę zawodową rozpoczął w 1971 r. w PRF Zespoły Filmowe w Zespole KADR, którego szefem był Jerzy Kawalerowicz. W roku 2006 roku postanowieniem Prezydenta RP uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk filmowych. W 2010 roku mianowany przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego na profesora zwyczajnego. Wykładał na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi (1968-71), a od 1994 roku jest wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jako operator obrazu zrealizował ponad 15 filmów fabularnych. Najważniejsze tytuły: "Dolina Issy" (reż. T. Konwicki), "Spotkanie na Atlantyku" (reż. J. Kawalerowicz), "Siekierezada" (reż. W. Leszczyński), "Vabank I", "Vabank II", "Seksmisja", "Kingsajz" (reż. J. Machulski). Debiut reżyserski: "Przyjaciel wesołego diabła" (1984). W następnych latach jako scenarzysta i reżyser zrealizował 5 filmów fabularnych oraz 5 seriali telewizyjnych (m.in. "Tajemnica Sagali", "Słoneczna włócznia" w koprodukcji z ARD i MDR - Niemcy). Jest autorem rekonstrukcji cyfrowej m.in. filmów A. Wajdy: "Panny z wilka", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Krajobraz po bitwie", "Kronika wypadków miłosnych".

Filmy, przy których pracował były nagradzane na prestiżowych krajowych i międzynarodowych festiwalach: FPFF Gdynia, Los Angeles (Emmy Award), MFF Berlin, MFF Cordoba, MFF Kadyx, MFF Vevey, MFF Grenoble.
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2010-2012). Współautor podręcznika dla operatorów pt. „Kino-Oko”, publikował w czasopiśmie „Estetyka i Krytyka” wydawanego przez Uniwersytet Jagielloński. Ekspert Agencji Scenariuszowej przy Ministerstwie Kultury w Departamencie Filmu i Mediów Audiowizualnych (2000-2005), ekspert PISF (2005-2011), ekspert merytoryczny Polskiej Komisji Akredytacyjnej (2008-2015). Dziekan Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego (2012-2016).