Andrzej Fidyk

prof. dr hab. Andrzej Fidyk

Autor ponad 40 filmów dokumentalnych realizowanych m.in. dla TVP, BBC, ARTE, Canal+, WDR, ITVS i producentów norweskich. Jego najbardziej znane filmy to Defilada, Kiniarze z Kalkuty, Taniec trzcin, Rosyjski Striptease i Yodok Stories.

Laureat kilkudziesięciu międzynarodowych festiwali filmowych. Uważa, że film dokumentalny oprócz wszystkich innych walorów, powinien być przede wszystkim bardzo atrakcyjny dla przeciętnego telewidza.

Autor kilkudziesięciu filmów reklamowych, zwycięzca ogólnopolskiego festiwalu reklamy 2006.

Wieloletni szef Redakcji Filmów Dokumentalnych TVP 1 (do lutego 2016). Trzykrotny laureat Wiktora w kategorii: twórca telewizyjny.

Profesor sztuki filmowej, wykładowca w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor kierunku Reżyseria.

Wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej, prowadzenie kursu dokumentalnego.

Współautor książki „Świat Andrzeja Fidyka”, premiera 2017.

Przewodniczący lub członek Jury na kilkudziesięciu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.

Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej.