„Uległość” z nagrodą im. Jana Machulskiego za najlepszy film

09.11.2021

Film „Uległość” (2020) w reż. Michała Ciechomskiego ze zdjęciami Pawła Grabarka wyprodukowany w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego otrzymał Nagrodę im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy film”. Kierowniczkami produkcji nagrodzonego filmu były: Matylda Jastrząb i Maria Puch.

Wśród laureatów tegorocznych Nagród im. Jana Machulskiego są także nasi absolwenci.

• Damian Kocur za film „Dalej jest dzień” w kategorii „Najlepsza reżyseria”
  • Katarzyna Warzecha za film „We Have One Heart” w kategorii „Najlepszy scenariusz”
  • Martyna Jakimowska za film „Ostatni Gwizdek” w reż. Karola Lindholma w kategorii „Najlepsze zdjęcia”
  • Paweł Chorzępa za film „Synek” w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”

O przyznaniu nagród zdecydowała Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego obradująca w 2021 roku w składzie: Katarzyna Klimkiewicz, Gabriela Muskała, Piotr Dylewski, Maciej Makowski i Michał Rytel-Przełomiec.

Nagrody im. Jana Machulskiego powstały z myślą o wszystkich filmowcach tworzących filmy krótkometrażowe. W swoim założeniu mają być najbardziej prestiżowym polskim wyróżnieniem dedykowanym twórcom polskiego kina krótkometrażowego. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2005.