Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” na MFF w Wenecji

03.03.2022
„Chleb i sól” / fot. Tomasz Woźniczka / Studio Munka SFP

Pełnometrażowy debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” ze zdjęciami Tomasza Woźniczki będzie mieć światową premierę podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. „Chleb i sól” powalczy o nagrody w konkursie Horyzonty. Damian Kocur i Tomasz Woźniczka są absolwentami kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Film wyprodukowano w Studiu Munka.

„Chleb i sól” jest opowieścią o młodym pianiście, studencie Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla.

Damian Kocur jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Ostatni, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Tomasz Woźniczka jest laureatem Złotej Kijanki oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najbardziej Obiecującego Młodego Twórcy na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage za film „Za horyzont” Kuby Czekaja. Obecnie wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

79. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 10 września br.